Presidendi kirjatalgud 2011: "Eesti ustest - sisse-välja"
OMA LUGUDE KIRJATALGUD
„Eesti ustest - sisse, välja”
Kirjatalgute patroon on Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves
Korraldajad: Tartu Ülikooli eetikakeskus ja Vabariigi Presidendi Mõttekoda
Koostööpartnerid: Vabariigi Presidendi Kantselei, Haridus- ja Teadusministeerium riikliku programmi „Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009-2013“ raames, ajakirjad Akadeemia ja Akadeemiake, Eesti Keele Sihtasutus, Digira, Petrone Print.
Kirjatalgute kaheastmeline žürii valis välja neli võitjat:
- Mihkel Kama
- Ragnar Mägi
- Kadri Raudsepp
- Margit Tõhk
Lisaks toodi välja Catherine Oliver kui parima võõrkeelse töö autor ning Rein Leetmaa kui parima töö kirjutanud kooliõpilane.
Vabariigi President autasustas võitjaid 12. juulil 2011 presidendilossis.
Kokku laekus 98 tööd 22 erinevast riigist. Kirjutajaid oli igast vanusest - nii teismelisi kui ka üle seitsmekümneaastaseid. Mineku- ja tagasitulekupõhjustest toodi kõige rohkem välja emotsionaalseid kaalutlusi, samas esitati ka väga konkreetseid põhjuseid ja ettepanekuid. Hetkel tegelevad eetikakeskuse projektijuhid koostöös Tartu Ülikooli tudengitega väljatoodud probleemide ja lahenduste analüüsiga.
Triin Käpp. Eesti ustest – sisse, välja ehk väliseestlaste pilguheit kodumaale. Avaldatud ajalehes Postimees, 21.08.2011
Kirjatalgute lugusid
Marika Kristi Ets. Presidendi kirjatalgute lugu: muinasjutust saab argielu. - Postimees, 20.08.2011
Sirle Sööt. Presidendi kirjatalgute lugu: minu hing ja süda on Eestis. - Postimees, 20.08.2011
Enda Trubok. Presidendi kirjatalgute lugu: südamehäält otsimas. - Postimees, 20.08.2011
Helen Saarniit. Presidendi kirjatalgute lugu: elada ei saa riigi nimel. - Postimees, 21.08.2011
Liis Monson. Presidendi kirjatalgute lugu: sallida või mitte. - Postimees, 21.08.2011
Eda Toomsalu. Presidendi kirjatalgute lugu: ärge kutsuge mind patrioodiks. - Postimees, 21.08.2011
Võidutööd ning valik eri valdkondadest kirjutatuid töid avaldatakse eraldi kogumikus, mis on hetkel koostamisel. Jälgi infot eetikaveebis www.eetika.ee
Eesmärk
Aegade jooksul on Eestist ikka välismaale õnne otsima mindud ning sealt ka tagasi tuldud. Eri aegadel on Eestist lahkumise põhjused olnud erinevad. On mindud sõjapakku või peitu okupatsiooni eest, otsima paremaid eneseteostuse võimalusi, saama haridust ja kogemusi, paremat elujärge taotlema või lihtsalt seiklema, maailma avastama ning ennast leidma. Aga kunagi varem pole Eesti uksed olnud nii valla kui täna.
Miks siis täna Eestist minnakse? Ja miks siia (tagasi) tullakse? Mida peaks tegema, et Eesti ei jookseks inimestest tühjaks? Et inimesed tahaksid Eestis elada, et Eesti oleks parim paik elamiseks ja eneseteostuseks, laste kasvatamiseks ja vananemiseks. Et ei juhtuks nii, et inimesed tunnevad end kodus võõrana ja võõrsil kodus.
Nagu ütles ka Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves oma 2011. aasta aastapäevakõnes: „Eesti kütkeiks ei saa olla sund või hirm või kohustus. Eesti kütkestavus peab seisnema muus. Olla nii meeldiv ja elamiskõlblik kant, et need, kes siin on, soovivad jääda; et need, kes siit läinud, naasevad; ning et ülejäänud, kel oskusi ja teadmisi ja huvi ja armastust meie maa ja rahva vastu, tahavad siia tulla. See ei tähenda välisinvesteeringute meelitamist. See ei tähenda kaugeltki mitte kõrgemaid palku või madalamaid maksuprotsente kui mujal. Ei, selle Eesti mõte avaneb hoopis teisest kandist: olla selline maa, kus me ise tahame elada.”
Oma Lugude kirjatalgute „Eesti ustest – sisse, välja” eesmärk on koguda kokku erinevate inimeste kogemused ja lood, mis seostuvad:
- välismaale minemise ning sealt tulemisega,
- eestimaalaste ja muudest riikidest pärit inimeste avatuse ning eneseteostusvõimalustega nii siin kui seal,
- nii siin kui seal (taas)lõimumisega.
Pane Sinagi meile Oma Lugu teele ning aita sellega kaardistada Eestist lahkumise põhjuseid ja Eestisse (tagasi)tulemise kogemusi. Eriti oodatud on kirjatööd eestimaalastelt ja väliseestlastelt, kellel endal (või kelle lähedastel) on pikema välismaal viibimise või elamise kogemus.
Abistavaid ja suunavaid küsimusi Oma Loo kirjapanemiseks:
• Mis mind laia maailma viis? Mis mind võõrsile jääma ahvatles?
• Kas arvasin, et lähen korraks? Mõneks ajaks? Jäädavalt?
• Miks ma Eestisse (tagasi) tulla tahtsin või tahaksin?
• Mis tagasitulekut takistas? Missuguseid raskusi ma kogesin?
• Miks mulle meeldib Eestis elada? Millised muutused oleksid tarvilikud?
• Kas välismaale minnes jäävad mulle Eesti võtmed alles? Kas ma tahan neid võtmeid alles jätta?
• Suhted inimestega siin- ja sealpool. Mida oleksin valmis tegema, et piirideüleselt suhteid hoida? Kus on mu paremad sõbrad?
• Kuidas ma saan oma teadmisi, oskusi ja kogemusi Eesti jaoks kasutada? Kas ma tahan seda teha? Mida olen juba saanud Eesti jaoks teha?
Tingimused
1. Oma Loo maht on 500–2000 sõna (1,5–5 lehekülge).
2. Oma Lugude laekumise tähtaeg: Euroopa päev, 9. mai 2011.
3. Parimate tööde väljakuulutamine ja auhindamine toimub juunis 2011.
NB! Oma Lood tuleb varustada tiitellehega, mis eraldatakse hindamise ajaks esseest.
Tiitellehel on kirjas:
1. loo pealkiri
2. autori nimi
3. autori sugu ja vanus
4. autori elukoht ja kontaktaadress
5. autori haridus (kooli nimi) ja elukutse (andmed on kasutamiseks üksnes konkursi korraldajaile ning neid ei avalikustata)
Töid hinnatakse anonüümselt, hindamise aluseks on järgmised kriteeriumid:
1. Mõtteselgus
2. Haarav esitus
3. Omanäolisus
- Kõik osalejad saavad Vabariigi Presidendi autogrammiga pildi.
- Võitjad kutsutakse juunis Vabariigi Presidendi vastuvõtule.
- Parimad tööd avaldatakse ajakirjas Akadeemia või eraldi kogumikuna, parimad kooliõpilaste kirjutatud tööd avaldatakse ajakirjas Akadeemiake.
- Kirjatalgute võitjaid ootavad auhinnad, mille on pannud välja Haridus- ja Teadusministeerium, Digira, Eesti Keele Sihtasutus ning Petrone Print.
- Kõik huvitavamad lood (soovi korral anonüümselt) ja kirjatalgute tulemused riputatakse üles eetikaveebi aadressil www.eetika.ee