Tartu Ülikooli eetikakeskuse konverents "Kas usaldus teaduse vastu on kadunud? Koroonakriis kui usalduskriis" 26. novembril 2021 veebis.
ÜHINE VESTLUSEGA: sli.do #usalduskriis
Viimastel aastatel on teadus ühiskonnas esiplaanile tõusnud. Inimeste huvi on kasvanud nii teadustulemuste, -meetodite kui ka teadlaste kui inimeste vastu ja võiks arvata, et täitumas on teaduse populariseerijate unistus. Ometi kogeme, et teaduse autoriteet on kõikuma löönud. Koroonapandeemia on siinkohal justkui õpikunäide – tihti pole eksperdi seisukoht kaalukam kristallkuuli vaataja omast ja mõnigi kord usutakse pigem parasiidirohtudesse kui teaduspõhisesse ravisse.
Tõsi, ka teadus ise on muutumises. Kuna teaduses opereeritakse tõenäosustega, ei saa kõigile küsimustele raudkindlaid vastuseid anda. Samal ajal levitatakse (sotsiaal)meedias teadlikku väärinfot, esitades oma väiteid raudkindlana.
Koroonakriis pole ainult tervisekriis – see on ka usalduskriis. Kelle vastu on usaldamatus suunatud – kas teadlaste, poliitikute või farmaastiatööstuse vastu? Miks ei usaldata teadustöö tulemusi ja rakendusi? Või on usaldamatuse taga siiski oskuslik manipuleerimine Youtube'i videote ja sotsiaalmeedia kõlakambrite abil? Kuidas tekib polariseerumine või lausa radikaliseerumine? Kuidas elada üheskoos edasi, kui ollakse tõmbunud kaevikutesse?
26. novembril toob Tartu Ülikooli eetikakeskus kokku oma ala eksperdid, et veebikonverentsil arutada,
- milles seisneb usaldus teaduse vastu;
- kuidas sotsiaalmeedia usaldust mõjutab ning
- kuidas arvamuste polarisatsioon tekib ja kuidas seda vähendada.
Tule kuula veebis ja aruta koos esinejatega, milline võiks olla meie ühine tulevikuvisioon!
Et hõlpsasti konverentsipäeval otseülekandega liituda, soovitame registreeruda!
Konverents toimub Haridus- ja Teadusministeeriumi riikliku programmi „Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009–2013“ jätkuprogrammi raames.