Tartu Ülikooli eetikakeskuse 12. väärtuskasvatuse konverents
"Harjutades kujuneb iseloom"
9. detsember 2019 Dorpati konverentsikeskuses (Turu 2, Tartu)
Vaata ettekandeid ja konverentsi videosalvestust
Vaata tunnustuste jagamise galeriid
Milliste väärtushoiakute ja käitumisega inimesi tahame kasvatada? Inglise filosoof Bertrand Russell on öelnud, et „see, millist haridust me tahame anda oma lastele, sõltub sellest, milliseid iseloomuomadusi peame ideaalseks”. Vooruseetika kohaselt on oluline, et inimene teeks õiget asja, aga ka see, et tal oleksid õigesti toimimiseks vajalikud hoiakud, motivatsioon ja tundemaailm. Kogu kooli keskkond on väärtusruum, milles iseloom kujuneb – õpilast mõjutavad koolis valitsevad suhted; viis, kuidas koolipere liikmed üksteist kohtlevad; õpilaste eneseteostuse võimalused; õppekava ja tunnis käsitletavad teemad; õpetamisstrateegiad; viis, kuidas hinnatakse õpilaste edasijõudmist; kooli traditsioonid ja ühised tegevused.
Konverentsil uurime, miks on vaja iseloomukasvatusele tähelepanu pöörata, kuidas tekivad sisseharjutatud käitumiskalduvused ehk voorused ning milline on õpetajate ja koolijuhtide roll keskkonna loomisel, kus õpilastel saab kujuneda hea iseloom. Värsket pilku ja uut teadmist vooruste ja iseloomu kujunemise kohta pakuvad väliseksperdid Soomest ja USAst. Lisaks esitleme konverentsil Tartu Ülikooli eetikakeskuse uue väljaande “Klassijuhataja käsiraamat” veebiversiooni.
Registreerumine lõppenud!
Ingliskeelsete ettekannete puhul on sünkroontõlge eesti keelde.
Vaata konverentsi programmi SIIT
10.00–10.30 "Iseloomukasvatus kui väärtuskasvatuse meetod: Eesti kogemus"Prof Margit Sutrop, Tartu Ülikooli eetikakeskus
10.30–11.30 "Haridustöötajate moraalne professionaalsus praktikas" (inglise keeles, “School educators' moral professionalism in practice”)Dr Eija Hanhimäki, Jyväskylä Ülikool (Soome)
11.30–12.30 “Mida saab väärtuskasvataja õppida motiveerivast intervjueerimisest?”Siim Värv, Tartu Herbert Masingu Kool
12.30–13.15 Lõuna
13.15–14.15 "Mis töötab iseloomukasvatuses hästi?" (inglise keeles “What works in character education”)Dr Melinda Bier, Center for Character and Citizenship at the University of Missouri-ST. Louis (USA)
14.15–15.00 Tunnustusprogrammi "Hea kool kui väärtuspõhine kool 2019" autasustamine
15.00–15.15 Paus
15.15–16.15 "Teeniv juhtimine iseloomukasvatuse osana" (inglise keeles, “Servant leadership serves character education”)Deborah Sanders O'Reilly, Center for Character and Citizenship at the University of Missouri-ST. Louis (USA)
16.15–16.45 “Tulemus on enne tööd vaid sõnaraamatus”Erli Aasamets, Kilingi-Nõmme Gümnaasium, väärtuskasvatuse kool 2018
16.45–17.00 Konverentsi lõpetamine
Nagu varasematelgi väärtuskasvatuse konverentsidel, tunnustame koole, kes osalesid tunnustusprogrammis „Hea kool kui väärtuspõhine kool“ ja anname üle rändkarika väärtuskasvatuse koolile 2019.
Konverents on osalejatele tasuta.
Lisainfo: Mari-Liis Nummert, konverentsi peakorraldaja, mari-liis.nummert [ät] ut.ee, +37251922019
Konverentsi korraldaja: Tartu Ülikooli eetikakeskusToetaja: Haridus- ja Teadusministeerium ning Briti Nõukogu Eestis
Konverents toimub Haridus- ja Teadusministeeriumi riikliku programmi „Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009–2013“ jätkuprogrammi raames.
Tartu Ülikooli eetikakeskuse konverents
„Väärtuskasvatuse lasteaed: kõik, mida elus teadma pean, sain lasteaiast“*
26. septembril 2019 Eesti Rahva Muuseumis (Muuseumi tee 2, Tartu)
Vaata konverentsi salvestust UTTVs!
Vaata ettekandeid
Pildigalerii
Väärtusi ja oskusi, mille laps võtab omaks lasteaias, on võimatu üle hinnata. Sammud, mida teevad õpetajad koos laste ja nende vanematega, jäävad edasist haridusteed mõjutama. Teadlik ja harjumuspärane väärtuskasvatus voolib lapse käitumisviise ja iseloomu, mis saadavad teda terve elu.
Tartu Ülikooli eetikakeskusel on hea meel avaldada lasteaedadele tehtud töö eest tänu ja kutsuda kõiki alusharidusega seotud inimesi väärtuskasvatuse konverentsile.
Küsime ja arutame, millises seisus on väärtuskasvatus Eesti lasteaedades. Millised rõõmud ja proovikivid ilmutavad end väärtuskasvatusele pühendunud lasteaias? Kuidas on väärtused seotud erinevate pädevustega? Kas ja kuidas kaasata lapsevanemaid? Kuidas seda kõike teha praktikas?
Konverentsil tõstame esile tunnustusprogrammis „Hea lasteaed kui väärtuspõhine lasteaed 2019“ osalenud lasteaedu ja kuulutame välja tänavuse “Väärtuskasvatuse lasteaia” tiitli saaja. Varasemalt tunnustatud lasteaiad jagavad töötubades oma häid kogemusi väärtuskasvatusest igapäevaelus. Hoolivus, loodus, tervis, loovus ja koostöö on vaid mõned näited väärtustest, mis saavad töötubades praktilise väljundi. Et uusi teadmisi ja praktikaid kõige tõhusamalt kasutada, tutvustame huvilistele enesenalüüsi koostamise aluseid ja teaduseetika põhimõtteid.
Hea lasteaiaõpetaja, lasteaiajuht ja lapsevanem, olete väga oodatud!
Registreeru konverentsile 23. septembrini (või kuni kohti jätkub. Konverentsi kohtade täitudes on eesõigus konverentsil osalemiseks sama asutuse kahel esimesel registreerinul ja/või asutuse juhil.)
TARTU ÜLIKOOLI EETIKAKESKUS*Pealkiri on inspireeritud R. Fulghum`i raamatust „All I Really Need to Know I Learned in Kindergarden“
PÄEVAKAVA:
9.30–10.15 Kogunemine
10.15–10.30 Tervitussõnadprof Margit Sutrop, Tartu Ülikooli eetikakeskuse juhataja
10.30–11.00 "Üldpädevused ja nende arengu toetamine koolieelses eas"prof Eve Kikas, Tallinna Ülikooli koolipsühholoogia professor
11.00–11.30 "Väärtused ja väärtuskasvatus koolieelses lasteasutuses"Pärje Ülavere, Haridus- ja Teadusministeeriumi välishindamisosakonna ekspert
11.30–12.00 Tunnustusprogrammi "Hea lasteaed kui väärtuspõhine lasteaed" tulemused, I osa
12.00–12.45 Lõunapaus
12.45–13.15 "Väärtuskasvatus käsikäes lapsevanematega"Merike Mitt, Tartu Ülikooli eetikakeskuse väärtuskasvatuse koolitaja/nõustaja ja kriitiline sõber
13.15–13.40 Tunnustusprogrammi "Hea lasteaed kui väärtuspõhine lasteaed" tulemused, II osa
13.40–13.50 Juhised töötubadeks
14.00–15.15 Töötubade I sessioon
15.15–15.30 Virgutuspaus
15.30–16.45 Töötubade II sessioon
16.45–17.00 Viktoriin ja konverentsi lõpetamine
TÜ eetikakeskus ja TÜ ajakirjanduse professor Halliki-Harro Loit erinevatel sessioonidel:
Kell 14.00 (Nele Punnar ja prof Halliki Harro-Loit) töötuba „Eneseanalüüsi koostamise alused: milliseid küsimusi küsida? Kuidas saada tõenduspõhist informatsiooni? Kus on enesenalüüsi pimedad nurgad? Mida annab eneseanalüüs väärtuskasvatusele?“
Kell 15.30 (Mari-Liisa Parder ja prof Halliki Harro-Loit) töötuba „Teaduseetika ja hea uuringu tunnused. Millised kokkulepped on vajalikud ja kuidas neid teha?“
MÕLEMAL SESSIOONIL SAMA TÖÖTUBA:
Margery Lilienthal, Krista Kägu, Kadri Pohlak, Marie Sarik, Jaana Gutman-Aavik ja Diana Hussar (Võsukese lasteaed, Väärtuskasvatuse lasteaed 2018) räägivad praktikate jagamise töötoas võimalustest, kuidas lapsed saavad kogeda isetegemise rõõmu, õuesõppest ning kõiki lasteaiarühmi haaravast õuepäevast, mis algab laste koosolekuga. (Osalejate piirarv: 30)
Maie Roos (MLA Viimsi Lasteaiad, Hea lasteaia edendaja 2018) tutvustab praktikate jagamise töötoas väärtusi, mis ühendavad kaheksat erinevat maja, räägib „tuleviku lasteaia“ aruteluringidest, keskkonnast kui õpetajast ning reflekteerib tänavatoidufestivali korraldamise kogemust. (Osalejate piirarv: 20)
Maarja Mandri, Triin Riisenberg (Tartu Lasteaed Lotte, Väärtuskasvatuse lasteaed 2017) räägib praktikate jagamise töötoas sellest, kuidas „paide lehest“ personali toas ning lastele mõeldud „Südametegude projektist“ sai alguse lasteaia headuse puu, kuidas ja miks alustati Laste nõukoguga ning millised ideed on seal sündinud. (Osalejate piirarv: 20)
Margit Toomlaid (Rannamõisa Lasteaed, Hea lasteaia ekspert 2017; Väärtuskasvatuse lasteaed 2014) räägib praktikate jagamise töötoas sellest, kuidas luua head emotsionaalset keskkonda lastele ja personalile, kuidas võimalikult vähe planeerida, kuidas võimalikult palju õues olla ja mis juhtub, kui anda üks päev nädalas lastele juhtida. (Osalejate piirarv: 30)
Külvi Teder (Tartu Luterliku Peetri Kooli Lasteaed, Väärtuskasvatuse Lasteaed 2016, Hea lasteaia edendaja 2016) tutvustab praktikate jagamise töötoas väärtuskasvatuse meetodite rakendamist ning loovuse toetamist keskkonna, kunsti, liikumise ning keele ja kõne kaudu. (Osalejate piirarv: 25)
Reeli Simanson, Elen Anger, Aili Tamm, Ave Peebo (Tabasalu Lasteaed Tibutare, Hea lasteaia edendaja 2018) tutvustavad praktikate jagamise töötoas erinevaid võimalusi sotsiaalsete oskuste arendamiseks, räägivad väärtuspõhisest tunnustussüsteemist ja Kuldmunast. (Osalejate piirarv: 24)
NB! Lasteaiad viivad töötube samal teemal läbi kaks korda: kell 14.00 ja 15.30. Tartu Ülikooli eetikakeskus ja professor Halliki-Harro Loit viivad läbi kaks erinevat töötuba.
Märgi ennast osalejaks ka Facebookis!
Lisainfo ja küsimused: Helen Hirsnik, konverentsi peakorraldaja, helen.hirsnik [ät] ut.ee, +372 53403015Konverentsi korraldaja: Tartu Ülikooli eetikakeskusToetaja: Haridus- ja Teadusministeerium