2011
Seminar "Õpetajakoolitus ja väärtuskasvatuslik pädevus"
Seminar toimub 15. novembril algusega 14.00 Tallinnas Tartu Ülikooli esinduse (Teatri väljak 3) III korruse suures seminariruumis.
Seminaris arutleme selle üle, kuidas Eesti ülikoolides õpetajate ettevalmistust korraldada vastavalt uutele gümnaasiumi ja põhikooli õppekavadele. Need eeldavad, et õpetajad oleksid valmis toimima teadlike väärtuskasvatajatena, käsitlema väärtusi läbiva teemana ja integreerima väärtusi aineõpetusse.
Seminari peamised küsimused on:
1) milline on õpetajakoolituse praegune situatsioon väärtuskasvatust silmas pidades ja
2) mida teha selleks, et ülikoolidest kooli tööle minevad noored õpetajad oleksid motiveeritud ja võimelised väärtuskasvatusega teadlikult tegelema?
Tutvustame Olga Schihalejevi raamatut "Väärtuskasvatus õpetajakoolituses", mis valmis Eduko programmi uuringuprojekti "Õpetajate väärtuskasvatuse alase pädevuse arendamine õpetajakoolituses" tulemustele toetudes.
Ajakava:
14.00–14.30 Õpetaja kui väärtuskasvatuse võtmeisik – TÜ eetikakeskuse juhataja, prof Margit Sutrop (ettekanne ja küsimused). Väärtuskasvatusest koolis ja õpetajate ees seisvatest ülesannetest
14.30–15.00 Raamatu "Väärtuskasvatus õpetajakoolituses" tutvustus – TÜ usuteaduskonna ja TÜ eetikakeskuse teadur Olga Schihalejev (ettekanne ja küsimused). petajate väärtuskasvatuse alase pädevuse arendamine õpetajakoolituses
15.00–15.30 Väärtuskasvatus õpetajakoolituse õppekavades – TLÜ kasvatusteaduste osakonna dotsent Tiiu Kuurme (ettekanne ja küsimused). Väärtuskasvatus õpetajahariduse õppekavades
15.30–15.50 Kohvipaus
15.50–17.20 Paneeldiskussioon teemal "Kuidas ülikool koolitab õpetajat kui väärtuskasvatajat?" – Haridus- ja teadusministeeriumi üldharidusosakonna juhataja Irene Käosaar, TLÜ Kasvatusteaduste Instituudi dotsent Katrin Poom-Valickis, TLÜ õpetajahariduse osakonna juhataja Mai Normak ja TLÜ pedagoogilise praktika keskuse juhataja Inge Timoštšuk.
Seminar "Väärtuskasvatuse alase pädevuse arendamine õpetajakoolituses"
Seminaril arutletakse selle üle, kuidas Eesti ülikoolides õpetajate ettevalmistust korraldada vastavalt uutele gümnaasiumi ja põhikooli õppekavadele. Seminari peamisteks küsimusteks on:
1) milline on õpetajakoolituse praegune situatsioon väärtuskasvatust silmas pidades ja
2) mida teha selleks, et ülikoolidest kooli tööle minevad noored õpetajad oleksid motiveeritud ja võimelised väärtuskasvatusega teadlikult tegelema?
Seminar toimub 28. septembril algusega kell 16.00 Tartus hotell Londoni konverentsisaalis Oxford Hall (Rüütli 9).
Seminari raames toimub ka Olga Schihalejevi poolt koostatud teavitusmaterjali "Väärtuskasvatus õpetajakoolituses" esitlus ning Eduko programmi uuringuprojekti "Õpetajate väärtuskasvatuse alase pädevuse arendamine õpetajakoolituses" tulemuste tutvustus.
Ajakava:
16.00-16.15 Tervituskohv
16.15 - 16.30 Väärtuskasvatusest koolis ja õpetajast kui väärtuskasvatajast - TÜ eetikakeskuse juhataja, prof. Margit Sutrop
16.30 - 17.00 Raamatu "Väärtuskasvatus õpetajakoolituses" tutvustus - TÜ usuteaduskonna ja TÜ eetikakeskuse teadur Olga Schihalejev
17.00-17.45 EDUKO projekti teiste tulemuste tutvustus.
- Mida arvavad õpetajakoolituse tudengid? - TÜ sotsioloogia ja sotsiaalpoliitika osakonna teadur Andu Rämmer
- Õpetajakoolituse õppekavade analüüs - TÜ koolikorralduse lektor dr Jüri Ginter
- Õppejõud ja praktikajuhendajad väärtuskasvatusest - TÜ ajakirjanduse ja kommunikatsiooni instituudi dots Halliki Harro-Loit
17.45 - 18.15 Kohvipaus
18.15 - 20.00 Paneeldiskussioon teemal "Õpetajakoolituse ees seisvad väljakutsed"
Haridus- ja Teadusministeeriumi õppekava talituse juhataja Ain Tõnisson, TÜ õppeprorektor Martin Hallik, Pedagogicumi direktor Margus Pedaste, Sotsiaal- ja haridusteaduskonna dekaan prof Jaanus Harro, eetikakeskuse juhataja prof Margit Sutrop ja hariduskorralduse dotsent Hasso Kukemelk.
Kollokvium "Vilepuhumine ja allikakaitse"
13. mai 2010, kell 15.30-17.30
Ülikooli 7, II korrus
Tartu
Kollokvium "Vilepuhumine ja allikakaitse" keskendub allikakaitse tähenduse avamisele ning "vilepuhumise" ehk info lekitamise küsimusele.
Allikakaitse seaduse eelnõu taustal kerkivad esile küsimused, millal ja kuidas info lekitajat kaitsta ja milline on ajakirjaniku vastutus kajastamisväärse info valikul. Lekitamise all peame silmas seda, kui allikas otsustab ajakirjanikule avaldada info,mis paljastab asutuse vastuolu seadusega (näiteks teavitab töötaja ajakirjanikku oma töökohas toimuvast ebaseaduslikust tegevusest), kuid millega allikas rikub asutusele lojaalseks jäämise nõuet.
Soovime kollokviumil arutleda järgmiste küsimuste üle:
Millistel puhkudel on "vilepuhumine" kohustuslik ja millistel juhtudel peaks hoiduma infot lekitamast?
Millisel juhul vajab allikas kaitset?
Millal on ajakirjaniku jaoks õige aeg lekitajalt saadud info avaldamiseks?
Kas allikakaitse tervendab ühiskonda või kutsub üles pealekaebamisele ja argpükslusele?
Kui allikakaitse on tugev, siis millised mõjud see ühiskonnas esile kutsub?
Kui allikakaitse on nõrk, siis millised mõjud see ühiskonnas esile kutsub?
Millal ja mis tingimustel võib allikakaitsest loobuda?
Arutlevad Eesti Ekspressi reporter ning "Pealtnägija" saatejuht Mihkel Kärmas ja Justiitsministeeriumi avaliku õiguse talituse nõunik Sandra Mikli. Arutelu modereerib Mats Volberg TÜ eetikakeskusest.