2009
Konverents "Õpilane - väärtuskasvatuse subjekt või objekt?"
Väärtuskasvatuse konverents "Õpilane - väärtuskasvatuse subjekt või objekt?" toimub 3.–4. detsembril 2009 Tartus Dorpati konverentsikeskuses.
Konverentsi korraldab TÜ eetikakeskus koostöös Aarhusi Ülikooliga Taanis, TÜ haridusteaduskonna ning Taani Kultuuri Instituudiga.
Konverentsi toetavad Eesti Vabariigi Haridus- ja Teadusministeerium riikliku väärtusprogrammi "Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009–2013" raames ning Taani Saatkond Eestis.
Konverentsil üle antud rändauhinnad: Väärtuskasvatuse kool 2009 ja Väärtuskasvatuse lasteaed 2009
Konverentsil peetud ettekanded
Konverentsi eesmärk:
- Leida viise ja meetodeid lapsekeskse lähenemise praktiseerimiseks ning laste/noorte aktiivsuse ja kaasatuse suurendamiseks Eesti õppeasutustes;
- Pakkuda Eesti lasteaedadele, koolidele ja kutsekoolidele võimalust vahetada oma kogemust väärtuskasvatuse alal;
- Tutvustada väärtuskasvatust Taani haridussüsteemis ning saada Taanilt eeskuju väärtuskasvatuse rakendamiseks Eesti õppeasutustes.
Konverentsi keskmes on lapsekeskse hariduse idee. Kuna Taani koolid paistavad silma just õpilaste kõrge kaasatuse ning õpilase ja õpetaja vahelise aktiivse koostöö poolest, siis väärib tähelepanu viis, kuidas tekitatakse noortes tahe olla aktiivne ning osavõtlik õpilane ja kodanik.
Konverentsi esimesel päeval annab praktilise filosoofia professor, TÜ eetikakeskuse juhataja Margit Sutrop ülevaate väärtuskasvatuse hetkeseisust Eesti koolides ning koolide eesseisvatest probleemidest. Väärtustest Taani koolis, demokraatlikust haridusest ning kodanikuharidusest räägivad haridusteaduse professor Ove Korsgaard ning haridusfilosoofia dotsent Lotte Rahbek Schou Aarhusi Ülikoolist (Danish School of Education, University of Aarhus). Noorte väärtushinnangutest räägib TÜ kasvatusteaduse dotsent Inger Kraav ning aktiivõppemeetodeid tutvustab TÜ religioonipedagoogika assistent Olga Schihalejev. Päeva lõpus toimub paneeldiskussioon õpilaste osavõtul.
Konverentsi teisel päeval võtab taanipoolse praktikuna sõna Aarhusi Õpetajateühingu esimees ja Taani Õpetajateühingu juhatuse liige Gordon Ørskov Madsen, kes tutvustab konkreetseid meetodeid, mida taani õpetajad õpilaste kaasamiseks ning koostöö arendamiseks tundides kasutavad. Samuti tutvustab ta Taani hindamissüsteemi ning õpilaste osalust õppetöövälises koolielus. Väärtuskasvatuse spetsiifikast eri õppeasutustes ning eri õppeastmetel räägib TÜ ajakirjanduse dotsent Halliki Harro-Loit. Teisel päeval toimuvad rühmatööd, kus on võimalik jagada oma õppeasutuse väärtuskasvatuse kogemust ning arutada lapsekeskse väärtuskasvatuse üle Eesti lasteaias, põhikoolis, gümnaasiumis ja kutsekoolis.
Konverentsil osalemine on tasuta.
Kava:
Neljapäev, 3. detsember
I. Väärtuskasvatus Eesti ja Taani koolis
9.30–10.00 Registreerumine
10.00–10.15 Korraldajate tervitus. TÜ eetikakeskus, Haridus- ja Teadusministeerium, Taani Kultuuri Instituut
10.15–11.15 Ülevaade aastasest tegevusest väärtuskasvatuse alal. Margit Sutrop (praktilise filosoofia professor, TÜ eetikakeskuse juhataja)
11.15–11.45 Lasteaedade ja koolide projektide autasustamine
11.45–12.00 Kohvipaus
12.00–12.45 From Dissemination to Dialogue in the Danish School System. Lotte Rahbek Schou (Aarhusi ülikooli haridusfilosoofia dotsent)
12.45–13.30 Aktiivõpe väärtuskasvatuses? Võimalusi ja näiteid. Olga Schihalejev (TÜ religioonipedagoogika assistent, doktor)
13.30–14.15 Lõuna
II. Õpilane kui väärtuskasvatuse subjekt
14.15–15.00 Püsivat ja muutuvat Eesti noorte väärtushinnanguis võrdluses naabermaadega. Inger Kraav (Tartu Ülikooli kasvatusteadustedotsent)
15.00–15.45 Democratic Education and Citizenship Education in Danish Schools. Ove Korsgaard (Aarhusi Ülikooli haridusteaduse professor)
15.45–17.15 Noorte paneeldiskussioon
Reede, 4. detsember
9.00–10.00 Practical Methods for Collaboration in Classroom. Assessment of Studentsin Danish Schools. Gordon Ørskov Madsen (Aarhusi Õpetajateühingu esimees ja Taani Õpetajateühingu juhatuse liige)
10.00–10.45 Kommentaar Gordon Ørskov Madseni ettekandele: võrdlus Eestiga. Siiri Lepasaar (Haridus- ja Teadusministeeriumi üldharidusosakonna arendustalituse peaekspert)
10.45–11.15 Väärtuskasvatuse spetsiifikast eri õppeasutustes ning erinevatel õppeastmetel. Halliki Harro-Loit (TÜ ajakirjanduse dotsent)
11.15–11.30 Kohvipaus
11.30–13.00 Lapsekeskne väärtuskasvatus eri õppeastmetes. Rühmatööd: lasteaed, põhikool, gümnaasium, kutsekool
13.00–13.45 Lõuna
13.45–15.30 Rühmatööd jätkuvad
15.30–15.45 Kohvipaus
15.45–17.00 Rühmatööde kokkuvõtted ja arutelu üleminekutest ühelt õppeastmelt teisele
Väärtuskasvatuse konverentsid on alates 2008. aastast iga-aastaseks TÜ eetikakeskuse traditsiooniks, mille eesmärgiks on tutvuda erinevate Euroopa riikide kogemusega ja soodustada eesti koolide väärtuskasvatuse jõudmist Euroopa tasemele. Igal aastal keskendume mõne maa hariduselu ja väärtusarenduse tundmaõppimisele. 2008. aastal keskendusime Soomele. Sellel aastal on fookuses Taani, järgmistel aastatel on plaanis tutvuda väärtuskasvatusega Saksamaa ning Hollandi koolides.
Vabariigi Presidendi kärajapäev: usaldus ja vastutus
Reedel, 9. oktoobril toimuvad Tallinnas Vabariigi Presidendi Mõttekoja ja Tartu Ülikooli Eetikakeskuse ühised Kärajad, mis keskenduvad tänavu usaldusele ja vastutusele poliitikas, majanduses ja ühiskonnas. Ligi 150 arvamusliidrit otsivad ühiselt ja eraldi vastuseid Eesti tuleviku olemuslikele küsimustele ning vahetavaid mõtteid majandussurutise õppetundide üle.
Kärajapäev algab kell 11 Vabariigi Presidendi avatervitusega ning päädib kell 16 algava ligi kahetunnise diskussiooniga Riigikogus esindatud erakondade esimeeste vahel (modereerib BNSi peatoimetaja Ainar Ruussaar).
Samuti toimub kaks paneeldiskussiooni. Majanduse-teemalist diskussiooni juhatab Eesti Panga asepresident Märten Ross, paneelis on Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman ja pangandustegelane Indrek Neivelt. Diskussiooni "ühiskond ja poliitika" juhatab Tartu Ülikooli Eetikakeskuse juhataja professor Margit Sutrop, paneelis Eesti Rahvusringhäälingu juhatuse liige Tiina Kaalep, politoloog Iivi-Anna Masso ja ärikonsultant Raivo Vare.
Kärajad said Vabariigi Presidendi Toomas Hendrik Ilvese algatusel alguse 2007. aasta oktoobris Pärnus, mullu koguneti Tartus.
EBNi asendusemaduse konverents
Asendusemadus – probleemist lahendusvõimalusteni
Tallinn, Sotsiaalministeeriumi saal, 27.05.09
Eesti Bioeetika Nõukogu konverents
Asendusemadus – probleemist lahendusvõimalusteni
Tallinn, Sotsiaalministeeriumi saal, 27.05.09
Mis vahe on asendus- ja surrogaatemadusel? Kes on asendusemadusest huvitatud pooled? Milliste asjaoludega tuleb asendusemaduse puhul arvestada? Kas praegune asendusemaduse absoluutne keeld on põhjendatud? Millistel juhtudel võiks asendusemadust lubada?
Konverentsi kava:
11.00 – 11.10 Avamine, EBNi esimees prof. Hele Everaus
11.10 – 11.50 Eetilised ja meditsiinilised küsimused, prof. Arvo Tikk
11.40 – 12.20 Õiguslik regulatsioon, prof. Jaan Ginter
12.20 – 12.40 Sotsiaalsed, psühholoogilised ja praktilised aspektid, Kaia Kapsta
12.40 – 12.50 Eesti Kirikute Nõukogu seisukoht, piiskop Einar Soone
12.50 – 13.00 Riigikogu Sotsiaalkomisjoni seisukoht, Heljo Pikhof
13.00 – 13.30 Kohvipaus/lõuna
13.30 – 15.00 Plenaardiskussioon, juhatab prof. Hele Everaus
Osalevad prof. Helle Karro, prof. Arvo Tikk, prof. Jaan Ginter, Kaia Kapsta, Einar Soone, Heljo Pikhof
Konverentsist osavõtt on tasuta.
Konverents "Väärtused ainekavades"
19. märtsil Tartu Mart Reiniku gümnaasiumis
Konverentsi eesmärgiks oli üheskoos nõu pidada selle üle, kuidas saab erinevates ainetundides väärtusi käsitleda ja kujundada ning kuidas õpetajatele selliseks väärtuskasvatustööks ainekavade kaudu abistavaid suuniseid anda.
Konverents algas tausta avava üldplokiga:
Prof Margit Sutrop - avasõnad
Prof Eve Kikas "Kodu ja kooli roll väärtuste kujundamisel"
Doris Kareva "Keele väärtus ja vägi"
Prof Tiina Kirss "Väärtuste õpetamisest kirjanduse kaudu"
Prof Jaan Mikk "Väärtuskasvatus õppekirjanduses ja õppekavades"
Prof Margit Sutrop "Väärtuskasvatus ainekavades"
Plenaarettekannetega saab tutvuda siin.
Plenaarettekannetele ja ühisele arutelule järgnes praktiline grupitöö -valdkondlikes seminarides analüüsiti ainekavadega tehtud tööd väärtusalasest aspektist ja arutati ainekava tegijatega edasisi arendusvõimalusi.
Korraldajad:
TÜ haridusuuringute ja õppekavaarenduse keskus
Konverents toimub Haridus- ja Teadusministeeriumi rahastusel riikliku väärtusprogrammi raames.