näitejuhtum
Paratamatult seostuvad uususunditega äärmuslikud usulised grupid, mis on tihti mõnest suuremast rühmitusest lahku löönud. Nende juures võib täheldada tugevat autoritaarsust, juhtkonna õigust sekkuda liikmete tegemistesse, nii vaimset kui füüsilist vägivalda ning raskusi liikumisest välja astumisel.
Põhilised küsimused, mis tekivad uususunditega, puudutavad peamiselt usuvabaduse ja riigi poolt kõigile kodanikele kehtestatud seaduste konflikti: kas riik võib sekkuda usugrupi liikmete ellu; kas uuemaid usulisi liikumisi keelustades rikutakse inimese õigust usuvabadusele; mil määral võib usugrupp kehtestada oma käitumisnorme ja kuivõrd need võivad hälbida seadustega piiritletud inimõigustest tolles riigis, kus usugrupp tegusteb jne.
Näitejuhtumiks sobib dokumentaalfilmis "Waco: Haarangu reeglid" käsitletud kokkupõrge Taavetlaste sekti (Branch Davidians) nimelise uususulise grupi ning Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) ja Alkoholi, Tubaka ja Tulirelvade Büroo (ATF) vahel 1993. aastal, mis lõppes 80 inimese surmaga ning mille puhul puudub ühtne arusaam, mis tegelikult juhtus ning kes on juhtunus süüdi.
FBI ja ATF otsustasid 1993. aasta alguses usugrupi liidri David Koreshi nende usukompleksis Wacos, Texases, tulirelvade omamises süüdistatuna vahistada, ning sellest sai alguse 51 päeva kestnud piiramine. Piiramine lõppes ametivõimude pealetungiga, milles hukkus 76 sekti liiget (nende hulgas naisi ja lapsi) ja 4 föderaalagenti. Ametliku versiooni kohaselt oli tegemist taavetlaste algatatud massienesetapuga ning mitmed ellujäänud taavetlased mõisteti hiljem mõrvadele kaasaitamises süüdi. Film seab selle versiooni kahtluse alla, kasutades filmimatejali piiramisest, hilisemaid ülekuulamisi ning ekspertarvamusi kõikvõimalikest valdkondadest. Film väidab, et taavetlased polnud äärmuslik grupp, vaid põhjendatud usuline rühmitus, kelle tegevus toimus kooskõlas usuvabaduse määrusega ning kes langesid esiteks ATF-i haarangu oskamatuse ning teiseks FBI metoodilise töö ohvriks.
Waco juhtum on ühelt poolt näide uususuliste gruppide äärmuslikkusest, teisalt aga ühiskonna ning Ameerika valitsuse suhtumisest teisitimõtlejatesse.
Pildi päritolu: www.photocase.com