Euthyphroni dilemma
Platoni dialoogis "Euthyphron" leiab aset järgmine vestlus:
"SOKRATES: ...Kuid kas me ei parandaks nüüd oma määratluses seda, et see, mida kõik jumalad vihkavad, on riivatu, see aga, mida armastavad, vaga, see aga, mida ühed armastavad, teised aga vihkavad, pole ei see ega teine? Kas ei tuleks meil nüüd sinu arvates piiritleda vaga ja riivatut sedamoodi?
EUTHYPHRON: Mis seda takistaks, Sokrates?
SOKRATES: Minu poolt mitte midagi, Euthyphron, kuid sina uuri omalt poolt, kas seda eeldades saad sa mulle õpetada kõige hõlpsamalt seda, mida lubasid.
EUTHYPHRON: Siiski ütleksin minagi, et see on püha, mida kõik jumalad armastavad, ning vastupidi, see, mida kõik jumalad vihkavad, on riivatu. SOKRATES: Kas ei peaks me siis taas mõtisklema selle üle, Euthyphron, kas on õige seda öelda või jätame ta sinnapaika ja võtame ta ise nii vastu ning ka teised teevad nii, kui vaid keegi ütleks, et midagi on niimoodi, nõustutaks, et on? Või peab uurima, mida rääkija räägib? EUTHYPHRON: Peab uurima: kuid mina arvan siiski, et olen nüüd õigesti öelnud. SOKRATES: Peagi, mu kallis, saame paremini teada. Mõtle sellise asja üle: kas vaga armastatakse jumalate poolt sellepärast, et ta on vaga, või on ta vaga sellepärast, et teda armastatakse? EUTHYPHRON: Ma ei mõista, mida sa räägid, Sokrates." (Platon. Euthyphron. - Teosed I. Tartu: Ilmamaa, 2003, lk 401-402) |
- Mil määral on religioon ja eetika omavahel seotud?
- Kas kõlbeliselt hea on midagi sellist, mis on jumalast sõltumatu või jumala tahe ning käsk muudavad selle miski kõlbeliselt heaks?
- Kas asjad võivad olla pühad ka religioosseid jõude kaasamata?
Vaata veel näitejuhtumeid:
22.09.2010 Kuidas kohelda surnuid
28.06.2010 Urmas Neeme. Usk mõjutab Eesti inimeste eetilisi valikuid (Postimees)
30.10.2009 Jaan Kivistik. Bioeetika ja religioon. (EPL)
15.04.2009 Kas tõesti hiiliv ristiusutamine?