Religioon ja moraal
Igal religioonil on oma käitumisnormide kompleks, mille järgimine on enam või vähem kohustuslik. Ka praeguste ilmalike ühiskondade moraal on välja kasvanud religioosselt pinnaselt. Seega on kõikides kultuurides moraalinormid kas otseselt või kaudselt sõltuvad religioossetest uskumustest.
Esimesel puhul religioon dikteerib, millised käitumisviisid on head ning seega lubatud, ja millised halvad ning keelatud, olles seega moraali ainsaks allikaks. Samuti võib religioon ette kirjutada kohustused, millest hoidumine võib olla isegi karistatav.
Samas võib religioon moraalinormide tekkimist ja arengut ainult kaudselt mõjutada, olles pelgalt raamistikuks ning üldiseks tagapõhjaks, mis tuleneb vastava kultuuriruumi traditsioonist. Lisaks eelnevale võib religioon inimest teadvustamatult motiveerida kõlbelisema elu elamiseks.
Peamised küsimused religiooni ja moraali vahekorras puudutavad selle suhte iseloomu: kumb vastavas kultuuris teist tingib; kumb nende vahekorras domineerib; kuidas üks on teisest sõltuv; kas ja kuidas üks saab mõjuda teisele kahjulikult jms.