Situatsiooni kirjeldus: tudeng sooritab koolikorralduse praktikat. Tegemist on kodukohas asuva põhikooliga, mille vilistlane tudeng ka ise on. Üheks praktika ülesandeks on kooli dokumentatsiooniga tutvumine, mille käigus näitab direktor erinevaid töölepinguid. Nende dokumentidega tutvudes ei jää tudengile märkamatuks töötajate palganumbrid. Eriti tõmbab tähelepanu kooli psühholoogi palk, mis on silmnähtavalt suurem õpetajate palgast. Praktikant tunneb psühholoogi ka isiklikult, kuid varem pole neil palganumbritest juttu olnud. Hiljem saab tudeng teada, et psühholoog on tegelikult palgatud kohaliku omavalitsuse poolt.
Mina leian, et antud olukorras läks direktor oma juhendamisega üle piiri. Palganumbrid on teema, mida inimesed tahavad tihti enda teada hoida. Loomulikult peavad koolijuhid ise neid numbreid teadma, kuid praktikandile sellise info avalikustamine tundub vale eelkõige kahel põhjusel.
Esiteks on tegemist kodukoha põhikooliga ning praktikant tunneb psühholoogi isiklikult. Töötasu on väga delikaatne küsimus ning ma arvan, et seda infot võib vaid töötaja enda nõusolekul jagada. Antud olukorras ei olnud tudeng psühholoogist tuttavaga seda teemat varem arutanud. Nüüd võib tekkida keeruline olukord - tudeng ei tea, kas peaks psühholoogist tuttavat juhtunust teavitama või ei.
Teiseks on psühholoog palgatud kohaliku omavalitsuse poolt ning selle töölepingu haldamisega ei tegele otseselt direktor. Arvan, et direktoril polnud õigust teise asutuse hallatavat dokumenti üldse näidatagi.
Samas ei tohi ära unustada, et tegemist oli siiski koolikorralduse praktikaga ning töölepingute haldamine käib tööülesannete alla. Mida arvate teie, kas tudengile võib asutuse juhtimisega seotud praktika käigus töötajate palganumbreid näidata?
Praktikant ning teiste töötajate palgainfo
Tegelikult on palgainfo ikka töötaja ja tööandja vaheline asi ja sellesse ei sekku isegi mitte raamatupidaja.
Leian, et sel korral läks tõesti koolijuht oma juhendamisega üle piiri. Kui oli vaja näidata ka lepinguid, siis alati on ju mingi põhi, mida vastavalt täiendatakse ja lisaks on töölepingute register, mida näidata. Töötasu summad jäägu ikka töötaja ja tööandja vahele, kui töötaja just ise ei taha seda infot jagada.
Koolijuht läks selles näites
Koolijuht läks selles näites üle piiri, ilmselt endalegi tahtmatult. Kindlasti on olemas töölepingute põhjad, mida saaks tutvustada. Selle kohta öeldi meie Haridusõiguse loengus lihtsalt:"Tööleping on töötajale endale. Teistele näitamise jaoks on ametijuhend, kus ei ole delikaatset infot."
Samuti saavad töötajad omavahel pigem võrrelda ametijuhendeid, kus kirjas täpsemalt tööülesanded ja mitte palk, tööaja detailid.
Tegelikkuses
Tegelikkuses sõlmitakse praktikantidega enamus asutustes leping, millega ta kohustub delikaatsed andmed (näiteks palgainfo) hoidma enda teada. Olen kohalikus omavalitsuses praktikal viibides vägagi delikaatsete andmetega kokku puutunud aga sellist dilemmat, et kas peaksin neid asju inimestega (väike koht, kõik teavad kõiki) arutama ei ole mul siiani tekkinud. Kuvandit iseendast spetsialistina luuakse juba praktika käigus ning usaldusväärsus on üks tähtis osa sellest. Tuttava psühholoogiga tema palgainfot arutama minnes on suur võimalus iseenda tulevikule kiirelt vesi peale tõmmata.
Lisa kommentaar