Noorte alkoholitarbimistest koolis ja kooliüritustel on paljudes artiklites juttu olnud. Küll aga ei ole märgitud, kuidas on õpetajad end seal üleval pidanud ja noorte tegevusele reageerinud. Mäletan enda kooliajast, kuidas kooliekskursioonidel (gümnaasiumis) pärast öörahu aega kogunesid kõik õpetajad ühte tuppa ning kui sealt aeg-ajalt erinevatel põhjustel väljuti, siis olid õpetajad silmnähtavalt purjus. Mäletan ka, et klassivennad ei kartnud joomisega vahele jääda kuna: "õpetajad ka nagunii joovad." Hommikul aga võtsid õpetajad õpilased ükshaaval ette ning uuriti välja, kes mida öösel tegi. Need, kes julgesid üles tunnistada, pidid ka seletuskirju kirjutama.
Kuna klassiekskursioonidel reeglina ei ööbita koolimajas, siis otsest keeldu alkoholi tarbimiseks ei ole. Küll aga tekib eetiline küsimus. Esimese punktina saan aru, et ka õpetaja on inimene ja tahab ennast võimalusel vabaks lasta, aga minu meelest on õpetaja klassiekskursioonil olles ikkagi tööl, mis sest et koolimajast ja oma õppeaine andmisest väljas. Õpetaja vastutab õpilaste eest sel sündmusel. Kuidas on õpetaja selleks võimeline kui ta on meelemürkidest uimastatud? Teise punktina tooksin välja õpetaja eeskujuks olemise. Ka nagu antud näites, ei tekkinud õpilastel küsimustki, kas nad peaksid alkoholi tarbimisest hoiduma, sest õpetajad tegid ju ka seda, mis sest, et õpilased olid veel alaealised. Enda meelest on lapsed alati väga suured. Seega tekib küsimus, kas pärast öörahu ei olegi õpetaja enam eeskuju? Kolmandana tooksin välja võrdlemisi silmakirjaliku käitumise õpetajate poolt seoses õpilaste hilisema karistamisega alkoholi tarbimise eest. Saan aru, et seda peab tegema, sest õpilased olid siiski alaealised, kuid kas öösel ei andnud neid kuidagi kontrollida ja takistada. Miks on teisel inimesel õigus öelda mulle, et mina käitun valesti, kui ta ise teeb sedasama?
Kokkuvõttes on minu arvamus see, et õpetaja ei tohiks tööga ning eelkõige õpilastega seotud olukordades mingil tingimusel meelemürke tarvitada, kuna ta vastutab, on eeskujuks ning peab olema positiivseks suunajaks.
Õpetajate alkoholitarbimine kooliüritustel
Nõustun, et õpetaja peaks olema eeskuju ning kindlasti mitte tarbima alkoholi kooliga seotud üritusel, mis hõlmab alaealisi. Sellisel üritusel peab õpetaja olema eeskuju ja tsiviliseeritud käitumise musternäidis. Lisaks vastutus- juhtub, et pärast õpetajate ringis alkoholi tarvitamist on vaja minna mõnd alkoholi tarbinud õpilast veest päästma. Oleks ju ebameeldiv kui selline intsident päädiks kahe laibaga. Samas ei tõmbaks ma ranget piiri alkoholitarbimisele koolimaja ruumides üleüldisemalt. Võtame näiteks gümnaasiumi lõpuballi või lõpuaktuse - reeglina on tänapäeval keskkooli lõpetavad inimesed 18-19 aastased, iseseisvad inimesed, kel on juba välja kujunenud mingi maailmapilt. Leian, et šampusepokaali kokku löömine oma klassijuhataja või aineõpetajaga, kelle seltsis on mööda saadetud suur osa oma eelnevast elust ja keda pärast seda ehk aastate pärast nähakse (kui üldse) on ilus žest ja austusavaldus. Alkohol ei tähenda ju alati poe ees jauravaid vanamehi kaheliitriste õllepudelitega, see võib-olla ka kultuur, kus ei võeta pokaal veini või vahuveini mitte selle pärast, et end täis juua, vaid ikka selleks, et nautida seltskonda ja et kellelgile austust avaldada või midagi tähistada ( ka peielauda ei lähe ju keegi eesmärgiga end purju juua). Seega arvan omalt poolt, et on hetki ka koolimajas, kus väikene pokaal on lubatud (juubel, 1. september, õpetajate päev, lõpuaktus), kuid kõikidel üritustel, mis sinna raamistiku alla ei lähe ja hõlmavad alaealisi õpilasi peaks siiski valitsema karskus ja kaine mõtlemine.
Õpetajate alkoholitarbimine kooliüritustel
Kui läheneda sellele probleemile sellisest vaatevinklist, et millal siis on õpetaja tööl ja millal mitte ning kas on võimalik, et mingil hetkel ei ole kooli ruumid enam töökoht (kus alkoholi tarbimine on keelatud), siis tekitab see päris vastuolulisi mõtteid.
Minu arvates on kool töökoht nii õpilastele kui õpetajatele seega välistab see seal igasuguse alkoholitarbimise. Kui õpetajad õpetajate toas kolleegi juubelit või esimest koolipäeva tähistades šampust joovad ja see on aktsepteeritud, kas siis õpilased, kes on gümnaasiumis tõesti juba 18 - 19 aastat vanad võivad oma sünnipäeval ja esimesel septembril klassiruumis rõõmsalt näiteks siidripurgid kokku lüüa, sest ega siis keegi ju ennast täis ei joo, lihtsalt tähistatakse sündmust? Veel tekib küsimus, et kool on ju haridus- ja kasvatusasutus, siis milline peaks olema eesmärk alkoholi pruukimisega seonduvates küsimustes.Kas austusavalduseks peab olema šampusepokaali kokkulöömine või võib selleks olla ka ühiselt õpetaja(te)le loodud laul, luuletus või fotokollaaž? Kas me anname ellu astuvatele noortele sõnumi, et alkoholi võib juua küll, aga kultuurselt ja mitte liialdades või me räägimegi tervetest eluviisidest tuues välja alkoholi kahjulikkuse meie tervisele ning suuname noori sellele, et nad tarbiksid võimalikult vähe alkoholi või pigem üldse mitte?
Arvan omalt poolt, et ühiskonnas, kus on niigi piisavalt probleeme suurtes kogustes alkoholi tarbimisega võiks ja peaks olema kool see koht, kus alkoholi ei tarbita ning propageeritakse karskeid eluviise, mida ei saa teha kui käitutakse sõnadele vastupidiselt. Samuti olen arvamusel, et kui õpetaja on kooliga seotud üritusel väljaspool kooli, siis olgu õpilased alaealised või mitte, igal juhul ei tohiks õpetajad tarvitada alkoholi. Põhjuseks kasvõi lihtsalt see, et ollakse täitmas oma tööülesandeid, rääkimata eeskujust ning pedagoogilisest eetikast.
Õpetajate alkoholitarbminie kooliüritustel
Minule on väga määravaks faktoriks sellele küsimusele vastates asjaolud, et õpetaja on ju tõesti klassi- ja kooliüritustel tegelikult tööl ning tööajal on ju alkoholitarbimine keelatud. Lisaks on see ka vastutustundetu kuna mis saab siis kui on vaja öösel kas mõnele õpilasega seotud õnnetusele või lausa õpilase ülejoomisele adekvaatselt reageerida. Kui juhtub õnnetus ning kõik õpetajad on purjus kes siis õpilase näiteks haiglasse toimetab, esmaabi annab või õpilasega muud moodi tegeleb.
Eetilistest ja silmakirjalikest aspektidest pole mõtet rääkidagi, kuna leian et õpetaja alkoholi tarbimine õpilaste eest vastutamise ja nendega tegelikult töötamise ajal on suurejooneline rikkumine. Mis sest et õpilased "magavad".
Ja kui õpetajad joovad pole ju neist tõesti ka õpilaste joomise takistajat. Seega soodustavad nad ise juues võibolla ka õpilaste joomiseks vajalikke tingimuste teket.
Lisa kommentaar