Mind painav eetiline küsimus seisneb selles, et kui eetiline on lasteaiaõpetajal teha koos oma rühmas viibivate lastega iseendast pilte ning neid hiljem interneti üles riputada?
Olen sattunud mitme nii tuttava, kui ka võõra lasteaiaõpetaja sotsiaalmeedia kontole, kus ripuvad üleval tööajal tehtud pildid koos rühmas viibivate lastega. Piltidel on lapsed selgelt ära tuntavad ka lapse vanemate jaoks. Viimasel ajal tean palju lapsevanemaid, kes ka oma isiklikul sotsiaalmeedia kontol ei näita lapse pilte, kust võtab selleks siis õiguse lapse õpetaja? Kui oma tuttava käest uurisin, et kas lapsevanemad sellele vastu ei ole, siis sain vastuseks, et konto on võõraste eest suletud ja nemad seda ei näegi. Aga kas see on piisav põhjendus? Minu meelest mitte. Usun, et lapsevanem peaks ise otsustama kuidas ja kus tema lapsest pilte eksponeeritakse ning õpetaja sotsiaalmeedia kontod ei ole selleks õige koht!
Seda, et fotosid koos
Seda, et fotosid koos võõraste lastega ilma lapsevanema loata netiavarustesse üles laetakse on minu teada seadusevastane ja selline tegevus ei ole küll kuidagi eetiline.
Lasteaiaõpetaja selfied koos lastega internetis
Ma arvan, et antud tegevus ei ole kohe kindlasti eetiline ! Esiteks, vanemate mittekonsulteerimine piltide tegemisest ja eriti nende ülesriputamisest, on täiesti seadusevastane. Teiseks, internetikeskkond on äärmiselt ebaturvaline ja kõik süsteemid on murtavad, kogu info, mis internetti on kord sisestatud jääb sinna alles ka kustutatud kujul. Rääkimata sellest, et ennast puudutava informatsiooniga tuleks ettevaatlikult ümber käia, on laste pildid eriti delikaatne informatsioon ja võib neid kahjustada ka tulevikus.
Eetilisusest saame rääkida, kui vanematega on antud teemal toimunud arutelu ja on jõutud mingitele ühistele otsustele. Näiteks lasteaia tegevustest ühisalbumi koostamine, mida jagatakse vaid asjaosalistega ja mis ei pruugigi üldse inernetti laetud olla.
Mina arvan ka, et see ei ole
Mina arvan ka, et see ei ole eetiline, aga tegelikult annavad lapsevanemad iga õppeaasta alguses allkirja lehele, kus nad nõustuvad sellega, et nende lapsi võib pildistada (muidugi ei ole mõeldud selliseid pilte). Vanem ei ole kohustatud enda allkirja panema ja sellisel juhul ei tohi tema last ka pildistada. Õpetajad siiski soovivad õppekäikudest ja üritustest pilte teha ja tegelikult ei erine see ju väga palju sellest kui mina lapsevanemana teen pilti lapse jõulupeost ja panen selle siis oma kontole ülesse. Mina ise õpetajana ei ole kunagi avalikult ühtegi pilti riputanud lastega, aga tean ka paljusid, kes seda väga tihti teevad. Lapsevanemana minule ei meeldiks kui minu lapse pilt internetis minu teadmata oleks ja õpetaja peaks kindlasti eelnevalt vanematelt luba küsima kui on soov lastega pilte kusagile avalikult ülesse panna!
Nõustun eelnevate postitajatega
Nõustun eelnevate kommenteerijatega, et antud juhus ei ole kindlasti seadusega kooskõlas kui ka eetiline. Leian, et õpetajatel ei ole õigus postitada sotsiaalmeediasse enda rühma lastest pilte, kui just lastevanematega pole vastavat kokkulepet saavutatud, näiteks mingi blogi pidamise raames. Lisaks põhjendus, et õpetaja konto on suletud võõraste eest on tegelikkuses riskantne. Võimalus interneti kaudu pilte kätte saada püsib siiski ning seetõttu ei ole antud põhjendusel alust.
Iga õpetaja võiks olla teadlik internetiriskidest ja ohtudest, kui seda valesti/hoolimatult kasutatakse. Seega leian, et õpetajad (kui ka teised interneti/sotsiaalmeedia kasutajad) peaksid hoolikamalt mõtlema, mida võib postitada internetti ja mida mitte.
Lisa kommentaar