Konverentsi ettekandeid saab lugeda ja videos vaadata: ettekanded
Tartu Ülikooli eetikakeskuse 8. väärtuskasvatuse konverents
Hea kool kui väärtuspõhine kool.
Kuidas kujundada ettevõtlikku eluhoiakut?
10.-11. detsembril 2015
Tartus Dorpati konverentsikeskuses
Korraldajad:
Tartu Ülikooli eetikakeskus koostöös haridusprogrammiga „Ettevõtlik kool“
Toetajad:
Haridus ja Teadusministeerium, Tartu Ülikool, SA Ida-Viru Ettevõtluskeskus ja Euroopa Regionaalarengu Fond
Konverents toimub Haridus ja Teadusministeeriumi riikliku programmi
"Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009-2013" jätkuprogrammi raames.
Konverents on osalejatele tasuta.
Milline on hea kool? Hea kool on väärtuspõhine kool, mis toetab iga õpilase individuaalset arengut ja eri osapoolte koostööd; kool, kus õpivad õnnelikud õpilased ja õpetavad õnnelikud õpetajad. Heas koolis on inimeste vahel avatud ja siirad suhted, õppimine on huvitav, kaasa haarav ja eluga seotud. Koolipere, õpilase kodu ja kogukonna vahel on vastastikku innustav koostöö. Õpetaja peab oma ülesandeks õpilast tema haridusteel suunata ja julgustada, luua tingimused õppimiseks ja toetada tema enesejuhtimise võime kujunemist. Sellises koolis on õpilne pigem partner, kellelt oodatakse oma peaga mõtlemist, vastutuse võtmist oma valikute eest, julgust, loovust ja ettevõtlikkust. Heas koolis ei karda eksida ei õpetaja ega õpilane, sest eksimusi nähakse õppimisvõimalusena.
8. väärtuskasvatuse konverents keskendub ühele olulisele hea kooli aspektile – ettevõtlikule eluhoiakule –, mille kujunemisele saavad aidata kaasa nii lasteaed, kool, ülikool kui ka ühiskond laiemalt. Ettevõtlikkust seostatakse tihti kitsalt ettevõtlusega. Mõistame seda aga pigem kui väärtushoiakut: valmisolekut mõelda uuenduslikult, unistada suurelt ja teha teoks võetud eesmärke.
Konverentsil arutleme selle üle, kas me tegelikult märkame ja väärtustame laste ja noorte ettevõtlikkust. Kas lasteaed, kool ja ülikool kasvatavad ettevõtlikke noori? Uurime, mida arvavad tööandjad ja kuidas paistab see neile, kes aitavad viia kokku tööotsijad ja tööpakkujad. Vahetame kogemusi, milliste praktiliste meetodite abil on võimalik ettevõtliku hoiaku kujunemist õppeprotsessis toetada.
Nagu varasematelgi väärtuskasvatuse konverentsidel, tunnustame neid koole ja lasteaedu, kes osalesid "Hea kool kui väärtuspõhine kool" ja "Hea lasteaed kui väärtuspõhine lasteaed" konkursil ja anname üle karika parimale väärtuskasvatuse lasteaiale ja parimale väärtuskasvatuse koolile.
Selle aasta konverentsi korraldab TÜ eetikakeskus koos SA Ida-Viru Ettevõtluskeskusega (IVEK), mis on käivitanud haridusprogrammi “Ettevõtlik kool” ettevõtliku hoiaku kujundamiseks alates lasteaiast. Konverentsil tunnustab “Ettevõtlik kool” programmi süsteemselt rakendavaid koole ja lasteaedasid kvaliteedimärgiga.
Konverentsi ajakava
10. detsember 2015
Kuidas me saame kujundada ettevõtlikkust?
Moderaatorid: Margus Saks ja Airene Vaike Kumari
9:30-10:00 Registreerumine ja tervituskohv
10:00-10:30 Avasõnad ja tervitused, professor Margit Sutrop (Tartu Ülikooli eetikakeskuse juhataja), Irene Käosaar (Haridus- ja Teadusministeeriumi üldharidusosakonna juhataja), Pille Sööt (SA Ida-Viru Ettevõtluskeskuse juhatuse liige)
10:30-11:00 Hea kool kui väärtuspõhine kool
„Hea kool kui väärtuspõhine kool“ ja „Hea lasteaed kui väärtuspõhine lasteaed“ kokkuvõte konkurssitöödest ja praktikatest, professor Halliki Harro-Loit
Hea kooli rajaleidja ning edendaja märkide ning Hea lasteaia rajaleidja ja edendaja üleandmine ning konkursil osalejate tunnustamine
11:00-11:15 Lümanda Põhikool - väärtuskasvatuse kool 2014 - kogemused ja praktika Lümanda kooli vilistlane Liis Sepp
11:15-11:30 Rannamõisa Lasteaed - väärtuskasvatuse lasteaed 2014 - kogemused ja praktika Rannamõisa lasteaia direktor Margit Toomlaid
11:30-11:45 Tiitlite „Väärtuskasvatuse kool 2015“ ning „Väärtuskasvatuse lasteaed 2015“ üleandmine
11:45-12:00 Näitemäng elust enesest, kirjutanud Tiia Kõnnussaar (TÜ eetikakeskus), lavastanud Tiia Teppo, esinevad Tartu Kivilinna Kooli õpilased
Võitjate fotografeerimine
12:00-13:00 Lõuna
13:00-14:00 „Ettevõtlikkuse kujundamine“, emeriitprofessor Paula Kyrö (Aalto Ülikool)
Milline on ühiskonna vaade ettevõtlikkusele?
14:00 – 14:30 „Kui ettevõtlik on Eesti ühiskond?”, Mervi Raudsaar (Tartu Ülikooli majandusteaduskond, ettevõtluse-ja innovatsioonikeskuse peaspetsialist)
14:30-15:00 „Millised on noorte väärtused ja kas neis leidub ettevõtlikkust?“, Jane Väli (Eesti Töötukassa Tartumaa osakonna juhataja)
15:00-15:30 „Mis neil noortel küll viga on?”, Toomas Tamsar (Tööandjate Keskliidu juht)
15:30-16:00 Kohvipaus
16:00-17:00 „Ettevõtlik hoiak õppimise kujundajana“,
Erik Puura (Tartu Ülikooli arendusprorektor)
Liisi Hansen (Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ettevõtlikkuse valdkonna projektijuht)
Marge Täks (Tartu Ülikooli majandusteaduskond, ettevõtluse-ja innovatsioonikeskuse peaspetsialist)
17:00-18:00 Paneeldiskussioon: „Kas ettevõtlikke inimesi saab kasvatada? Kelle käes on võti ettevõtlikkuse kujundamisel?“
18:15-… Hea kooli kui väärtuspõhise kooli konkursil osalenud koolide ja lasteaedade ümarlauad
11. detsember 2015
Mida tähendab ettevõtlikkus?
Moderaator: Mari-Liis Nummert
9:00-9:15 Sissejuhatus teise päeva, professor Margit Sutrop (Tartu Ülikooli eetikakeskuse juhataja) ja Mari-Liis Nummert (Tartu Ülikooli eetikakeskuse projektijuht)
9:15-10:15 „Making entrepreneurial skills count“, Tom Ravenscroft (Enabling Entrepreneurship)
10:15-11:00 "Kelle järgi joonduda?" Märt Treier (tele- ja raadioajakirjanik)
11:00-11:30 Kohvipaus
11:30-13:00 „Ettevõtlik õppija – kuidas on see võimalik?“
Haridusprogramm “Ettevõtlik kool”,
Kiviõli I Keskkool ja Voka lasteaed “Naksitrallid”,
Kiviõli I Keskkooli noorte väitlus ettevõtlikkusest.
13:00-13:45 Lõuna
13:45-15:30 Töötoad: kes saab ettevõtlikkust arendada?
Lapsesõbralikuma Eesti heaks - Monika Pahla (Tartu Ülikooli eetikakeskus)
Väärtuskasvatuse meetodid - Nelli Jung (Tartu Ülikooli eetikakeskus)
Koolijuhi roll ettevõtliku hoiaku kujundamisel – Ülle Luisk (Viljandi Riigigümnaasiumi direktor)
Ettevõtlik kool – miks ja kuidas me seda teeme? – Heidi Uustalu, Tiina Kilumets ja Maria Uuetoa (Kiviõli I Keskkool)
Ettevõtlik Lasteaed – miks ja kuidas me seda teeme? – Julie Laur, Berit Paun ja Külli Mänd (Voka lasteaed “Naksitrallid”)
Millise kuvandi ja miks on loonud meie õpetajatest meedia? - Märt Treier
15:30-16:00 Konverentsi kokkuvõte
PRAKTILINE INFO
Parkimine Tasku parkimismajas: konverentsi külalistel on võimalik osta päevapilet (12h) konverentsikeskusest hinnaga 3,50 eurot. Parkimise tunnihind on 0,80 eurot (esimene tund tasuta). Kui ööbite Dorpati hotellis, siis on parkimine tasuta.
Konverentsil osalemise tõendi saamise eelduseks on töötoas osalemine.
Palun tagastage nimesildi ümbris pärast konverentsi lõppu registreerimislauda. Täname!
Korraldajatest:
Tartu Ülikooli eetikakeskus
Tartu Ülikooli eetikakeskus tegeleb eetika ja väärtuste teemaga nii teadus- ja õppetöö raames kui ka laiemalt, pidades silmas Eesti ühiskonda ja selle arengut. Eetikakeskus ühendab konsortsiumina Tartu Ülikooli teaduskondi, korraldades eetika-alast valdkondade ülest uurimistööd ja pakub mitmesuguseid võimalusi selleks, et haridusasutus saaks astuda esimesi samme teadliku väärtusarenduse elluviimise poole või leida toetust ja julgustust juba ettevõetud tee jätkamisel.
Lisainfo: www.eetika.ee, telefon: 737 5427, e-post: eetika [ät] eetika.ee
Haridusprogramm „Ettevõtlik kool“
Haridusprogramm „Ettevõtlik kool” on alguse saanud 2006. aastal Ida-Virumaalt ning on suunatud ettevõtliku õppe integreerimisele koolisüsteemi, et tõsta hariduse kvaliteeti ja seeläbi noorte edukust elus.
“Ettevõtliku kooli” rakendamine aitab siduda õpitut päriseluga, kus ei mängita vaid tehaksegi päris asju ja tegevusi; teha edukat koostööd lastevanemate ja partneritega; muuta õppetöö huvitavamaks; tuua sära silmadesse nii õpilastel kui õpetajatel ning panustada kohaliku kogukonna heaks, tehes midagi reaalselt ära.
Lisainfo: www.evkool.ee