Töötades esimest aastat lasteaias olin igapäevaselt hämmingus juhi käitumisest. Toon siinkohal välja mõned aset leidnud situatsioonidest:
Juhataja marsib rühma ja sekkub minu ja 3-aastase lapse vahelisse vestlusesse iseäranis valjul häälel lapse poole pöördudes: “Vaata! Seal on linnuke!” ning viibates õues oleva puu otsa, kus ei ole hetkel ühtegi lindu. Laps on äkilisest pöördumisest kohkunud, liigub mulle lähemale, kuid otsib siiski pilguga talle näidatud linnukest. Samal ajal ütleb juhataja mulle kõva häälega (nii et laps kuuleb) “Seal ei ole linnukest ja ei peagi olema, aga nii püüad sa lapse tähelepanu.”.
Valmistume lastega muusikatundi minema. Koguneme rühma ukse juurde ning peaaegu kõik lapsed on juba endale paarilise leidnud (saali minnakse paarides ja käest kinni). Uksest tuleb sisse juhataja, kes nähes, et hakkame muusikatundi minema, hakkab lapsi kätest lahti sikutama ja üksteise selja taha paigutama, samal ajal seletades: “haneritta, haneritta”. Lapsed on segaduses ja veidi kohkunud, et neid vägisi sikutati. Minu eelnev töö laste paaridesse suunamisel on loomulikult rikutud. Järgmine kord muusikatundi minnes ei tea lapsed, kas võtta sõbraga käest kinni või mitte.
Olen lastega õues. Lapsi on kohal u 18 ja nad on vanuses 2-4, see tähendab, et nendega üksi õues olles, pean olema 100% pühendunud laste jälgimisele, et vältida võimalikke konflikte ja õnnetusi. Meie rühma mänguplats on kõige väravapoolsem. Maja peaukse poolt sõidab värava juurde oma autoga juhataja, kes viipab mulle läbi esiklaasi, et ma avaksin talle värava tänavale sõiduks. See aga tähendab, et senikaua kui mina värava avan ja ootan, et juhataja sealt välja sõidab ning seejärel uuesti sulgen, on lapsed otsese järelvalveta.
Mida arvate juhi käitumisest? Kas olete kunagi sattunud olukorda, kus juht käitub teie hinnangul ilmselgelt valesti, aga midagi teha sellise käitumise muutmiseks teie võimuses ei ole? Kuidas olete sarnased olukorrad lahendanud?
Juhi käitumine
Ma ei ole nõus sellega, et antud olukorras midagi teha pole. Lasteaiakasvataja on oma väljaõppes saanud suhtlemise väljaõpet. Töötades lastega ja suheldes vanematega on kindlasti kasvatajal oskused heaks ja pädevaks suhtluseks probleemsete inimestega. Antud juhul juht seda on. Mida teha? Minu soovitus on kohtuda juhiga väljaspool tema kabinetti ning küsida, mis on tema eesmärk. Tundub, et juht on oma üldises tegevuses ebakindel ning püüab ennast ebakohaste meetoditega kehtestada oma alluvate seas. Kasvataja võiks selgitada, et sellised sekkumised on lastele väga häirivad ja segadusse ajavad.
Muidugi ei ole juhi käitumine eetiline, kirjeldatud sekkumine on mingis mõttes isegi vägivaldne (mitte füüsilises mõttes) ja kasvataja moraali ja usaldatavust vähendav. Olen veendunud, et juhile oma arvamust ja suhtumist väljendada on võimalik alati. Küsimus on pigem selles, kas see inimene on valmis aru saama ja mõistma. Usun, et hästi läbimõeldult ja ennast ka juhi kingadesse pannes on võimalik nö temani jõuda ja aru saada tema käitumise põhjustest.
Lisa kommentaar