Foorumid:
Tõstataks sellise küsimuse, et kas lasteaia rühmaõpetaja või koolis klassijuhataja peaks sekkuma ja kui siis mil moel, kui teada on, et lapsed kutsuvad asendusõpetajat või aineõpetajat solvavate hüüdnimedega? Või on see ainult kutsutava isiklik probleem?
Inetused ja solvangud õpetajate või kaasõpilaste suhtes
Kindlasti peaksid õpetajad või kasvatajad sekkuma, kui lapsed kutsuvad mistahes õpetajat või kaasõpilast solvavate hüüdnimedega. See ei ole mitte mingil juhul vaid solvatava isiklik probleem. Säärane solvangute kasutamine näitab, et kooli sisekliimas on midagi väga valesti. Antud probleemi puhul peaksid õpetajad ja kooli huvijuht, psühholoog lastega arutama, miks on vale teisi inimesi solvata ja neid inetute nimedega kutsuda. Lastele peab selgitama, et me peame oma kaaslasi austama juba lihtsalt seepärast, et nad on inimesed – see, et nad võivad meist mingil moel erineda (nt. välimus, huvid jne) ei anna meile mitte mingisugust õigust neid halvasti kohelda ja solvata. Kooli üks väga oluline ülesanne on aidata kaasa heade ühiskonna liikmete kasvatamisele, kes ei solva ega kasuta inetusi ja sidistavaid nimesid oma kaaskodanike suhtes, ning suhtuvad üksteisesse austusega.
Inetused ja solvavad hüüdnimed õpetajatel
Mina arvan samuti, et selline käitumine ei ole õige. Kui rühmaõpetaja/klassiõpetaja, kes seda märkab, lubab lastel sedasi käituda ning lahti ei seleta, miks nii teha ei tohi, siis teevad lapsed tõenäoliselt seda edasi ka teiste puhul, sest nad ei pruugi selles midagi midagi halba näha. Kuna lasteaialapsed on väiksemad ning oma loomu poolest väga heatahtlikud ja neil on üsna suur empaatiavõime, siis nendele selgitades saab öelda, et tegelikult on teisel väga halb tunne ning solvamine koledate hüüdnimedega teeb kurvaks ja et endal oleks ka kurb kui keegi sind solvaks. Kui lasteaias on kasutusel lillad karud, siis saab nende kaudu asja üle rääkida ning sarnane situatsioon ka läbi mängida, et teada saada, kuidas siis õige käituda oleks. Ka koolis peaks klassijuhataja asjasse sekkuma ning samuti rääkima, et see ei ole ilus ja selgitama, et miks. Võimalusel võiks sellises olukorras ilmselt nõu küsida ka koolipsühholoogilt.
Lisa kommentaar