2013
350 praktikut leppisid kokku hea kooli mudeli tunnused
17.12.2013
„Siin tehakse ajalugu – midagi, mida pole varem tehtud,” rõhutas Mäetaguse põhikooli direktor Tarmo Valgepea möödunud nädalal Tartus toimunud väärtuskasvatuse konverentsil.
Eesti Päevaleht kirjutab hea kooli tunnuste kokkuleppimisest 6. väärtuskasvatuse konverentsil: http://epl.delfi.ee/news/eesti/350-praktikut-panid-paika-hea-kooli-mudeli-tunnused.d?id=67453628
TÜ eetikakeskus tunnustas esimest korda häid koole ja häid lasteaedu
12.12.2013
12. detsembril tunnustas Tartu Ülikooli eetikakeskus 6. väärtuskasvatuse konverentsil "Hea kool. Peeglike, peeglike seina peal, kes on parim kogu maal?" esimest korda häid koole ja häid lasteaedu tiitlitega "Hea kooli rajaleidja" ja "Hea lasteaia rajaleidja".
Samanimelised konkursid toimusid sel aastal esimest korda. Konkursside eesmärk on tunnustatakse koolide ja lasteaedade tehtavat tööd nendes valdkond, mis on seni vähe tähelepanu saanud, kuid on ometi väga olulised: õpilaste erinevate andekuste ja võimete maksimaalne väljaarendamine, õpilaste sotsiaalsete oskuste ja väärtushoiakute kujunemine, õpivalmidus kogu elukaare jooksul, koolimeeldivus, füüsilise ja vaimse turvalisuse tagamine, tervislike eluviiside kujundamine.
Tartu ülikooli eetikakeskuse juhataja Margit Sutrop sõnas, et sel aastal esimest korda toimunud "Hea kooli rajaleidja" ja "Hea lasteaia rajaleidja" seoti väärtuskasvatuse konkursiga, sest süsteemne ja eesmärgistatud väärtuskasvatustegevus on kahtlemata ühe hea kooli osaks. "Sellel aastal oli aga fookuses koolide eneseanalüüs palju laiemalt, keskendudes kooli neljale valdkonnale: õppe- ja kasvatustöö, sh lõiming ja hindamine; õppimist ja kasvamist toetav koolikeskkond; juhtimine ja eestvedamine ning koostöö ja head suhted eri osapoolte vahel. Hea meel on tõdeda, et koolide eneseanalüüs oli sel aastal kõrgetasemeline, andes sügava ja ausa pildi koolide igapäevaellu." Tema sõnul andis konkurss kinnitust, et koolide eneseanalüüs peab olema hea kooli hindamismudeli keskseks elemendiks.
Žürii tunnustas "Hea kooli rajaleidja" tiitliga järgmiseid õppeasutusi:
- Tallinna Saksa gümnaasium
- Tabivere gümnaasium
- Orava põhikool
- Salme põhikool
- Krootuse põhikool
- Pärnu Kuninga tänava põhikool
- Valga põhikool
- Peetri lasteaed-põhikool
- Lüllemäe põhikool
- Tartu Kivilinna gümnaasium
- Valga Jaanikese kool.
"Hea lasteaia rajaleidja" tiitliga tunnustati:
- Leppneeme lasteaed
- Tallinna Linnupesa lasteaed
- Tabasalu lasteaed Tibutare
- Luunja lasteaed Midrimaa
- Pirita lasteaed
- Tallinna Suitsupääsupesa lasteaed
- Tallinna Kivimurru lasteaed
- lastekeskus Midrimaailm
- Pärnu lasteaed Pillerpall
- Tallinna Jaan Poska lasteaed
- lasteaed Väike Päike
- Tallinna sõimede ühendus
- Pärnu Kadri tänava lasteaed
- Vastse-Kuuste lasteaed Kaari.
"Hea kooli rajaleidja" ja "Hea lasteaia rajaleidja" konkursil tunnustatud saavad õiguse kasutada tunnustust näitavat logo oma kooli kodulehel ja mujalgi.
Konkursid toimusid haridus- ja teadusministeeriumi riikliku programmi "Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009-2013" raames.
TÜ eetikakeskus julgustab koole enda arengut hindama
11.12.2013
12.–13. detsembril toimus Tartus Dorpati konverentsikeskuses kuues väärtuskasvatuse konverents „Hea kool. Peeglike, peeglike seina peal, kes on parim kogu maal?”. Konverentsi eesmärk oli arutada, kuidas kooli eneseanalüüs aitaks saada paremaks kooliks ning keskenduda küsimusele, kuidas toetada Eesti koolide arengut.
Lähemalt saab lugeda Õpetajate Lehest: http://opleht.ee/11891-tu-eetikakeskus-julgustab-koole-enda-arengut-hindama/
Kolmas avalik seminar keskendus koolide tunnustamisele
14.11.2013
Kolmas seminar "Koolide tunnustamine Eestis" toimus 14. novembril 2013 TÜ eetikakeskuses. Seminaril tutvuti Haridus- ja Teadusministeeriumi, Tallinna Haridusameti ning Ida-Viru Ettevõtluskeskuse tunnustussüsteemidega.
Seminaril käsitletud materjalidega saab tutvuda siin:
Tallinna Haridusasutuste kvaliteediauhind 2002-2013, Signe Hohensee
Tunnustamisest riigi tasandil, Maie Kitsing
Ida-Viru ettevõtluskeskuse tunnustussüsteem, Hälis Rooste
Teie tagasiside hea kooli aspektidele ja indikaatoritele on väga oodatud.
Riik valmistub kasutama uut koolide mõõdupuud
20.09.2013
Parimate ja halvimate edetabeli asemel hindaksid koolid oma kvaliteeti uue mudeli abiga ise.
Uuest koolide mõõdupuust kirjutab Eesti Päevaleht: http://epl.delfi.ee/news/eesti/riik-valmistub-kasutama-uut-koolide-moodupuud.d?id=66765363
Koolitus "Hea lasteaia rajaleidja"
20.09.2013
9. oktoobril toimub RaM Veskimöldre Lasteaias (Instituudi tee 151, Laagri, Harjumaa) lasteaedadele tasuta koolitus, kus arutletakse selle üle, milliste vahenditega saab lasteaed oma arenguvajadust hinnata, tehtud head tööd ja kitsaskohtadega tegelemist analüüsida.
Koolitus on ka ettevalmistavaks tegevuseks lasteaedadele suunatud "Hea lasteaia rajaleidja" konkursile, milles osalejaid tunnustatakse iga-aastasel väärtuskasvatuse konverentsil 12.-13. detsembril. Koolitusel ja väärtuskasvatuse konkursil osalejad saavad Tartu Ülikooli tunnistuse.
Konkurss ja koolitus toimuvad Haridus- ja Teadusministeeriumi riikliku programmi "Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009-2013" raames.
Päevakava ja lisainfo: http://www.eetika.ee/1187227
Koolitus "Hea kooli rajaleidja"
20.09.2013
8. oktoobril toimub Saku Gümnaasiumis (Tallinna mnt 10, Saku) koolidele tasuta koolitus, kus arutletakse selle üle, milliste vahenditega saab kool oma arenguvajadust hinnata, tehtud head tööd ja kitsaskohtadega tegelemist analüüsida.
Koolitus on ka ettevalmistavaks tegevuseks koolidele suunatud "Hea kooli rajaleidja" konkursile, milles osalejaid tunnustatakse iga-aastasel väärtuskasvatuse konverentsil 12.-13. detsembril. Koolitusel ja väärtuskasvatuse konkursil osalejad saavad Tartu Ülikooli tunnistuse.
Konkurss ja koolitus toimuvad Haridus- ja Teadusministeeriumi riikliku programmi "Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009-2013" raames.
Päevakava ja lisainfo: http://www.eetika.ee/1187226
Algasid konkursid "Hea kooli rajaleidja" ning "Hea lasteaia rajaleidja"
20.09.2013
Algasid konkursid "Hea lasteaia rajaleidja" ja "Hea kooli rajaleidja"
Konkursi "Hea lasteaia rajaleidja" juhend
Konkursi "Hea kooli rajaleidja" juhend
Konkursitööde täitmine toimub veebiformularis. Veebiformular avatakse 1. oktoobril.
Registreeru väärtuskasvatuse konkursile!
TÜ eetikakeskus korraldab taas väärtuskasvatuse konkursid lasteaedadele ja koolidele. Sel aastal toimub konkurss etteregistreerumisega – kõigil, kes soovivad konkursist osa võtta palume oma soovist teada anda hiljemalt 1. oktoobriks 2013.
Konkursile registreerunud koolidel ja lasteaedadel on võimalik esitada konkursitöid kuni 1. novembrini 2013. Konkursitööde esitamine toimub veebis.
Konkurss "Väärtuskasvatus koolis: arengut ja koostööd toetav kool"
TÜ eetikakeskus on koostöös TÜ haridusuuringute ja õppekavaarenduse keskuse ning Haridus- ja Teadusministeeriumiga asunud välja töötama hea kooli tunnustussüsteemi ja hindamismudelit, kus senine koolide sisehindamise formaat asendatakse väärtusanalüüsil põhineva koolide enesehindamise küsimustikuga.
Hea kooli mudelis tõstetakse fookusse ka need hea kooli aspektid, mis on seni vähe tähelepanu saanud, kuid ometi väga olulised: õpilaste erinevate andekuste ja võimete maksimaalne väljaarendamine, õpilaste sotsiaalsete oskuste ja väärtushoiakute kujunemine, õpivalmidus kogu elukaare jooksul, koolimeeldivus, füüsilise ja vaimse turvalisuse tagamine, tervislike eluviiside kujundamine jpt.
Konkursil osalevatel koolidel on võimalus TÜ eetikakeskuse väljatöötatud esialgset enesehindamise formaati katsetada ning oma tagasiside ja tähelepanekutega hea kooli mudeli arendamisele kaasa aidata.
Kõigile konkursil osalenud koolidele anname asjatundlikku põhjalikku tagasisidet, mida teil on hiljem võimalik kasutada ka uut sisehindamise aruannet koostades!
Konkursil osalevatel koolidel tuleb täita veebipõhine enesehindamise küsimustik, kus kirjeldatakse
- koolis tehtavat õppe- ja kasvatustööd,
- õppimist ja kasvamist toetavat koolikeskkonda,
- juhtimist ja eestvedamist,
- koostööd ja häid suhteid eri osapoolte vahel.
Konkursil osaleda soovivatel koolidel on võimalik septembrikuus osaleda ka enesehindamise formaati tutvustavatel koolitustel Tallinnas ja Tartus.
Konkurss "Väärtuskasvatus lasteaias: arengut ja koostööd toetav lasteaed"
Hea kooli mudeli protsess ei puuduta üksnes koole, sarnane mudel on kavas välja töötada ka lasteaedadele. Hea lasteaia mudelis väärtustatakse tööd, mida lasteaiad teevad lapse emotsionaalse ja sotsiaalse arengu toetamisel, lapse füüsilise ja vaimse turvalisuse tagamisel, tervislike eluviiside kujundamisel, koostööl lapsevanematega jpm. Konkursil osalevatel lasteaedadel on võimalus TÜ eetikakeskuse väljatöötatud esialgset lasteaia enesehindamise küsimustikku katsetada ning oma tagasiside ja tähelepanekutega hea lasteaia mudeli arendamisele kaasa aidata.
Kõigile konkursil osalevatele lasteaedadele anname asjatundlikku põhjalikku tagasisidet!
Konkursil osalevatel lasteaedadel tuleb täita veebipõhine enesehindamise küsimustik, kus kirjeldatakse
- lasteaias tehtavat õppe- ja kasvatustööd,
- õppimist ja kasvamist toetavat keskkonda,
- juhtimist ja eestvedamist,
- koostööd ja häid suhteid eri osapoolte vahel.
Konkursil osaleda soovivatel lasteaedadel on võimalik septembrikuus osaleda ka enesehindamise formaati tutvustavatel koolitustel Tallinnas ja Tartus.
Konkursside tulemusel antakse üle rändtiitlid "Väärtuskasvatuse lasteaed 2013" ja "Väärtuskasvatuse kool 2013". Konkursi tulemused tehakse teatavaks ja väärtuskasvatuse rändtiitlid antakse üle 13.-14. detsembril toimuval iga-aastasel väärtuskonverentsil Tartus.
Avalikustati hea kooli aspektid
19.09.2013
Samal ajal, kui koolid valmistuvad eneseanalüüse koostama, et "Hea kooli rajaleidja" ning "Hea lasteaia rajaleidja" konkursil osaleda, on TÜ eetikakeskuse poolt kokku kutsutud töögrupp avalikustanud võimalikud aspektid, mis head kooli iseloomustada võiks.
Kriteeriumid on jagunenud nelja valdkonna vahel, jagunemine just nendeks valdkondadeks põhineb sisehindamise aruandel:
1. Õppe- ja kasvatustöö, sh lõiming ja hindamine
2. Õppimist ja kasvamist toetav koolikeskkond
3. Juhtimine ja eestvedamine
4. Koostöö ja head suhted eri osapoolte vahel
Täpsemalt saab aspektide lahtikirjutusi lugeda siit: http://www.eetika.ee/et/hea-kool/hea-kooli-kriteeriumid
Eetikaveebi foorumis on hea kooli kriteeriumide suhtes oma arvamus esitada: http://www.eetika.ee/et/1174186
Avalikul seminaril otsiti hea kooli indikaatoreid
30.08.2013
Teine seminar “Hea kooli indikaatorid” toimus 30. augustil 2013 TÜ eetikakeskuses. Seminari eesmärgiks oli leida hea kooli aspektidele indikaatorid ehk näitajad. Teise seminari käigus valmisid igal valdkondlikul töörühmal põhjalikud tabelid, kuhu said kirja kõikvõimalikud indikaatorid ja mõõdikud, mis näitavad hea kooli aspektidega tegelemist.
Teie tagasiside hea kooli aspektidele ja indikaatoritele on väga oodatud.
Toimus esimene avalikkusele suunatud hea kooli seminar
5.06.2013
Esimene seminar "Hea kooli eri aspektid ja hindamine" toimus 5. juunil 2013 Tartus TÜ eetikakeskuses. Seminari eesmärgiks oli läbi arutada, milliseid hea kooli eri aspekte praegune hindamine arvestab ning milliste täiendavate aspektide hindamiseks vajame uusi andmekogumis- ning analüüsiviise. Seminaril arutluse all olnud materjalid on tutvumiseks kõigile avatud:
Hea kooli seminari kokkuvõte
TÜ eetikakeskuse nägemus hea kooli hindamisest, Margit Sutrop
Koolide hindamine täna, Maie Kitsing
Näited võimalikest kooli mõõtevahenditest tulevikus, Margus Tõnissaar ja Anita Kärner
Teie tagasiside hea kooli aspektidele ja indikaatoritele on väga oodatud.
Hea kooli mõõdupuude otsinguil
5.01.2013
Jaanuarikuises UT ajakirjas kirjutab TÜ eetikakeskuse juhataja Margit Sutrop hea kooli mõõdupuude otsingutest.
Kas oleme ülikoolis arutanud selle üle, milline on ideaalne üliõpilane? Kas tähtsad on ainult teadmised või ka teatud sotsiaalsed oskused ja väärtushoiakud? Sageli kurdame, et üliõpilastel puudub vajalik õpimotivatsioon, teadmishimu, eneseusk, napib loovust, ettevõtlikkust, kriitilise mõtlemise ja argumenteerimise oskust. Kes peaks neid pädevusi ja isiksuseomaduste kujunemise eest hoolt kandma?
Algas hea kooli mõõdupuu väljatöötamine
2.01.2013
2013. aasta esimesel tööpäeval toimus esimene hea kooli mõõdupuu väljatöötamise koosolek, kus otsustati aasta tegevusplaan.
2012. aasta lõpus toimunud 5. väärtuskasvatuse konverentsi „Hea kooli mõõdupuud“ raames arutleti, mis võiks olla hea kooli kriteeriumid. 2013. aastal plaanitakse eri osapooli kaasates välja töötada esimesed kriteeriumid, mis head kooli iseloomustavad, ning nende põhjal saavad koolid juba 2013. aastal esimese enesehinnangu raporti koostada.