Hea kool ja hea lasteaed
Tunnustusprogrammide "Hea kool kui väärtuspõhine kool" ja "Hea lasteaed kui väärtuspõhine lasteaed" 2023. aasta vooru materjalid asuvad lehel heakool.ut.ee/tunnustusprogramm
Hea kooli mudeli eesmärk on sõnastada, mis iseloomustab head kooli, ning leida tunnused, mis näitavad nende aspektidega tegelemist.
Kuigi fookus on seatud hindamise-küsimusele, sisaldab see endas ka küsimusi: milline on hea kool? Mille järgi me saame aru, et tegemist on hea kooliga? Neile küsimustele vastamise ning ühise kokkuleppimise järel on võimalik sõnastada, kuidas tuleks hea kooli tööd hinnata ning tunnustada.
Laiem eesmärk on koolide õiglane hindamine ning koolide motiveerimine arenguks. TÜ eetikakeskust ja paljusid koostööpartnereid motiveerib mudelit looma soov näidata, et õpitulemuste alusel koostatud koolide pingeread on ühekülgsed või lausa kahjulikud, pärssides nii arengut kui koostööd.
Vaata teemaga seonduvaid materjale:
"Hea kooli käsiraamat" (Tartu Ülikooli eetikakeskus 2017). Raamat koosneb seitsmest artiklist, mis avavad head kooli eri vaatenurkadest. Ühiseks jooneks neis artiklites on see, et keskendutakse erinevatele rollidele koolis ning toetavat ja edendavat tagasisidet peetakse üheks võtmeküsimuseks.
"Hea kooli mõõdupuud - miks ja kuidas?" Margit Sutrop, Halliki Harro-Loit Artikkel annab sissevaate, kuidas hea kooli mudel ellu astus ning milliste mõõdupuudega tasuks koole hindama hakata. Artikkel on ilmunud TÜ eetikakeskuse kogumikus "Väärtuspõhine kool. Eesti ja maailma kogemus" (2013).
"Otsides väärtuspõhise kooli võtit – Eesti kogemus" Margit Sutropi artikkel ilmus TÜ eetikakeskuse kogumikus "Väärtuspõhine kool. Eesti ja maailma kogemus" (2013).
Väärtuskasvatuse konverents "Hea kooli mõõdupuud" 2012. aasta konverentsil keskenduti küsimusele, mis on hea kool ning mille järgi head kooli ära tunda. Lepiti kokku esimesed hea kooli aspektid.
Väärtuskasvatuse konverents "Hea kool. Peeglike, peeglike seina peal, kes on parim kogu maal?" 2013. aasta konverents keskendus küsimusele, kuidas kool või lasteaed saaks eneseanalüüsi kaudu paremaks saada.