näitejuhtumid
Traditsioonid ja seadused
1968. aastal kaevati USA-s Wisconsini osariigis kohtusse kolme lapse vanemad, kuna nad olid keeldunud oma lapsi keskkooli saatmast. See aga oli vastuolus kohustusliku kooliskäimise seadusega. Ometi tunnistas USA ülemkohus nad juhtumis Wisconsini osariigi ja Yoderi perekonna vahel õigeks. Nimelt oli nende vanemate puhul tegemist amišitega. Ülemkohus otsustas koolikohustuse seaduse muudatusega, et amišite lapsed võivad katkestada kooliskäimise peale kaheksandat klassi.
Amišid moodustavad väga konservatiivse kogukonna, neil on eriline kultuur, keel, väärtused, kombed, traditsioonid ja riietus ning nad on küllaltki tehnoloogiavaenulikud. Amišite õigus lapsi keskkooli mitte saata tekitab mitmeid küsimusi:
- Kas lapsed on oma valikutest teadlikud?
- Kas riik tohib sekkuda amišite ellu või rikub see nende usuvabadust?
Allikas: Wisconsin Court System
Vaata ka: usuvabadus
Rahvaste tavad meedias
Telesaates "Paar" tutvustati jaapani kokakunsti ning näidati, kuidas toiduvalmistamisel eemaldati elusa kala külgedelt filee. Pärast lasti kala vette tagasi. Eesti Loomakaitse Selts esitas kala julma kohtlemise kohta politseisse avalduse, taunides kalale kannatuste tekitamist ja sellise teguviisi näitamist, kui vaatajate hulgas on alaealisi. Teletegijad väitsid juhtunut põhjendades, et saates tutvustati jaapani kultuuri, kus selline toiduvalmistamisviis on sama vastuvõetav kui meile paremini tuntud elusa vähi keetmine või austrite söömine.
- Mida tooksite selle juhtumi puhul välja peamise probleemina? (loomade halb kohtlemine, võimaldamine lastel seda näha, julmuse esitamine televisioonis, kultuuride erinev arusaam humaansusest vm)
- Millised väärtused või asjaolud määravad piiri erinevate kultuuritavade aktsepteerimisele?
Teemaga seotud artiklid:
Loomakaitsjaid häiris elusa kala söömine saates. – Postimees, 11.11.2006
ETV katab probleemsed lõigud Paari kordustes.– Eesti Päevaleht, 11.11.2006
Alo Lõhmus. Elusana televisioonis. – Postimees, 18.11.2006
Vaata ka: loomade kohtlemine ja meediaeetika
Vaata veel näitejuhtumeid:
18.11.2009 Riik palub mineviku pärast vabandust
26.06.2009 Musliminaised näidaku nägu
12.10.2007 Austraalia peaminister muutis suhtumist põliselanikesse
Foto: www.sxc.hu