Tekkis mõte, et lisaks õpetaja koodeksile oleks vajalik luua õpetajatesse suhtumise koodeks nendele inimestele, kes peavad õpetajatega, kas õppides või oma lapse õppimisega seoses, kokku puutuma. Taolise koodeksiga oleks võimalik luua soodsam pinnas koostöösuheteks ning õpetajate eetikakoodeksi täitmisele pedagoogide poolt, mida oodatakse toimivat lapse-kodu-kooli vahel. Esineb lapsevanemaid, kelle jaoks on arusaamatu või raskesti arusaadav see, et halvustava või üleoleva käitumisega kooli või õpetajate suhtes muudetakse lapsele koolis õppimine kordades raskemaks, kuna laps peegeldab oma käitumisega koolis oma pere suhtumist.
Kas taoline koodeks peaks olema ühtne üle Eesti nagu on õpetajate eetikakoodeks või võiks iga kool koostöös hoolekogu ja lapsevanematega luua vastavalt oma vajadustele ning tähelepanekutele isikliku koodeksi?
Eetikakoodeks lapsevanematele
Foorumid:
Meie eetika
Kui me tahame, et üks või teine reegel ka tegelikult toimima hakkaks ja mõju omaks, siis minu arvates, mida lähemal täitjatele ta koostatud on, seda parem. Eriti peaks see oluline olema sellise väga eripalgelise grupi puhul nagu seda on lapsevanemad. Kui mõelda piiritletuma grupi puhul, siis seovad ühe ameti pidajaid või ühte organisatsiooni kuulujaid teatud ühised tunnused või eesmärgid, sarnane haridus, sarnased eelteadmised. Lapsevanemaks olemine sellist ühisosa ei eelda. Siit siis leiangi, et selleks, et koodeks tegelikult ka mingit tähtsust omaks, tuleks ta koos selle tulevaste täitjatega koostada. Isegi, kui kõik selle kooli lapsevanemad ei tule arutelule, peaks neil olema vähemalt võimalus seda teha. Samuti peaks toimuma midagi arutelulaadset, mida ühe või teise väärtuse või käitumisnormi all silmas peetakse. Kui koodeks koos, peaks toimuma ka selle tutvustamine, selgitamine kõikidele juba kooliga seotud ja edasi uute lapsevanematele olema korraldatud ning korduma iga õppeaasta algul. Ainult see, et keegi, kusagil, kunagi tegi koodeksi ei pane lapsevanemaid seda täitma.
Koolipere eetikakoodeks või moto
Vastan kõigepealt sinu esialgsele küsimusele enda seisukohaga. Kindlasti ei saaks sellist koodeksit teha üle Eestilist, sest lapsevanematel puuduks tegelikult dokumendiga seos ja seega ka poleks motivatsiooni seda otsida või täita (nagu ka oma kommentaaris tõdesid). Küll, aga näen mõtet sellisel asjal koolipere siseselt ehk kaasates kõiki osapooli lapsevanemad, õpilased, õpetajad, töötajad, koolipidaja (KOV) ja toetajad. Seljuhul nimetakski seda koolipere eetikakoodeksiks, sest ainult lapsevanematele suunatus võib tekitada vastumeelt ja ebavõrdset kohtlemist. Kindlasti on vanemaid, kes leiavad, et hoopis õpetajad ei oska nendega suhelda. Koodeksi koostamise protsess peaks kindlasti sisaldama arutelusid koolipere osapoolte siseselt, et väärtused ja käitumisnormid läbi arutleda. Seejärel võiks hoolekogu kui peaaegu kõiki osapooli ühendav organ teha koondi, mida seejärel tutvustada. Kujutan ette, et see võib olla päris põnev protsess ja kindlasti kooliperet ühendav ja lähendav, koostööd soosiv. Samas sisaldab kogu "sündmus" väärtusselituse meetodit, mis ei tee paha mitte ühelegi koolipere osapoolele.
Järgmise sammuna saaks koolipere eetikakoodeksist lähtuvalt luua ka kooli moto või juhtlause.
Olen sellel teemal samuti
Olen sellel teemal samuti mõelnud, eriti viimasel ajal, kui kogesin ründavat hoiakut lapsevanema poolt, kes süüdistas klassijuhatajat õpilase madala õppeedukuse pärast. Samas uhkelt väites, et popipäevad on nende peres lubatud. Võin viidata kooli põhikirjale ja kodukorrale, aga miskit oleks nagu puudu.
Lapsevanema eetikakoodeks oleks hea vahend, mille abil õpetaja-õpilase ja lapsevanema suhet rajama hakata. Selline eetikakoodeks oleks pigem kokkulepe, milles käsitletakse lapsevanemate põhiväärtusi ja juhiseid. Eesmärgiga aidata lapsevanemal mõtestada ühtselt kehtivaid põhimõtteid, hinnata eetiliselt enda ja teiste toimimist ja langetada väärtuspõhiseid otsuseid. Ja kui selline koodeks koostada, siis võiks see olla mõeldud kõikidele kooliealistele lastevanematele, sest usun, et ainult ühes koolis rakendusse võetav koodeks ei omaks nii suurt usaldusväärsust lastevanemate seas.
Lisa kommentaar