Foorumid:
Kuidas suhtuda sellesse, kui klass/grupp õpilasi (nt näitering) peale suvist külaskäiku õpetajale seda taas teha soovivad? Kodu on õpilataja isiklik ruum ja isegi kui koos on tore, ei tohiks taolised külaskäigud sagedaseks muutuda. Kuidas õpilastele eetiliselt öelda, et pole põhjust õpetaja kodus nii sageli kohtuda?
Mina ei näe seal küll mingisugust probleemi, et õpilased õpetajal külas käivad. Näiteks kutsekooli õpetajal võib olla juba enne kooli tööle asumist sõpru, kes hiljem juhuslikult tema gruppi õppima satuvad. Ei saa ju siis ka sõprussuhteid külmutada, kuna oled nüüd õpetaja ja see poleks eetiline. Pärast väsitavat tööpäeva on iga õpetaja eelkõige inimene nagu iga teine ja ka temal on õigus veeta aega heas seltskonnas. Miks ei või seda siis pakkuda õpilased. Isiklikust kogemusest võin öelda, et ka mul on õpilaste seas sõpru, kellega suhtlen aktiivselt väljaspool kooli (seoses ühiste hobide ja huvidega). Kuid kindlasti tuleks seada piirid. Koolis on õpetaja kui eeskujuroll(teadmiste edastaja) ja koduseinte vahel kui sõber, kellega kooliteemasid ei arutata. Kool ja kodu peavad olema rangelt lahus. Piirid tuleb seega kehtestada kohe ja see peab sisaldama ka moraalireegleid.
Külla minemine õpetaja juurde õpilaste poolt on samasugune kui näiteks allvussuhte korral. Et kohati tundub ebaeetiline kui õpetja kutsub õpilased külla ja sama ka siis kui näteks ülemus kutsub alluvad külla või vastupidi. Minu arvates on selline suhtlemine niikaua arvestatav kui see ei hakka segama kooli või töö suhteid. Loomulikult on meie ühiskonnas mõeldamatu, et osa inimesi on nn kõrgem klass kui teised aga kui seetõttu kannatavad õpitulemused või tööülesanded, peaks seda oluliselt piirma. Kuna tõesti ka minul on kogemusi, et väga toredaid ja huvitavate hobidega inimesi on, siis miks ma peaksin loobuma nendega suhtlemisest ainult seetõttu, et üks on näiteks õpetaja ja teine õpilane. Võimalik, et hea oleks ka kokku leppida, et koolis oleme õpilane-õpetaja ja peale seda suhtleme sõpradena ja omavahel neid rolle segamini ei aja.
Kui õpetaja ei taha, et õpilased tal nii sageli külas käivad siis tuleb tal seda selgitada õpilastele ehk, et miks ta seda ei soovi. Usun, et aus ja avameelne vestlus on täiesti aktsepteeritav. Saan aru küsimuse püsitusest, et usaldus ja hea kontakt on õpilastega olemas.
Nõustun eelneva kommenteerijaga. Selleks, et üldse õpetaja õpilasi enda koju kutsub, peab klassi ja õpetaja vahel olema aus ja usalduslik suhe. Ja kui selline läbisaamine on olemas, siis ei tohiks õpetajal raske olla klassile seletada oma põhjuseid mittekülastamiseks või siis ei peaks olema õpetajal selles vastu midagi, kui õpilastele meeldib tema juures aega veeta. Loomulikult, kui see mingit muud moodi õpetaja ja tema pere elu ei hakka häirima. :)
Arvan samuti, et õpilased võivad õpetajal külas käija küll, aga siis ainult mitte liiga tihti. Külas käiakse tavaliselt siis kui kool on lõpetatud või kui on läbisaamine hea.
Mina isiklikult, kui tulevane õpetaja, seda eriti ette ei kujutaks. Usun, et liiga lähedased suhted õpetajaga pole ka head.
Kuidas siis ikkagi õpilastele ei öelda? Tundub keeruline, samas usaldus nagu on aga... Pakun välja, mõni kohvik või väljasõit vm.
Situatsiooni kirjeldusest saan aru, et õpetaja jaoks on "sageli" teise tähendusega kui õpilastele. Samas ei näe ma siin erilist eetilist probleemi. Kirjeldusest võib oletada, et õpilaste ja õpetaja vahel on head ja usalduslikud suhted ning sellisel juhul ei peaks õpetaja muret tundma, kuidas õpilastele oma vajadustest ja ootustest teda anda. Loomulikult tuleb siin mängu õpilaste vanus – kas ja kuivõrd nad on suutelised asju teise seisukohast vaatama.
Aga jah, vestlus õpilastega, kus õpetaja väljendab selgelt oma vajadusi , jäädes samas sõbralikuks ja pakkudes mõne alternatiivi küllatulekule (või siis uue aja järgmisel suvel), ei tohiks õpilastele ja õpilased-õpetaja suhtele sugugi halvasti mõjuda. Pigem on see eeskujuks, kuidas kokkuleppeid saavutada ja enda huvide eest seista.
Mina arvan samuti, et kui läbisaamine õpetaja ja õpilaste vahel on hea ja kui korra on käidud õpetajal külas siis miks ei võiks seda korrata. Muidugi kui õpetaja ise sellega nõus on. Võib-olla tunnevad õpilased, et saavad selle õpetajaga pingevabalt suhelda ja õpetajal selline kena koht elamiseks, siis miks mitte ei võiks õpilesed õpetajale külla minna ja erinevate teemade üle arutada. Kui see kokkusaamine kipub juba peo mõõtu võtma, siis kindlasti õpetaja seda lubada ei tohiks.
Mina arvan, et erinevate kokkusaamiste ja klassiõhtute korraldamises õpetaja juures pole midagi halba.
Aga õpilased peavad siiski ka mõistma, et see on õpetaja kodu ja temalgi on peale kooli omad tegemised. Kui õpilaste külaskäigud hakkavad muutuma juba liiga tihedaks ja õpetaja seda ei soovi tuleks õpilastele sellest ka rääkida. Usun, et kui õpilastega rääkida ja neile toimuvat seletada saavad nad aru. Õpetaja peaks mõista andma, et tema kutsub õpilasi ise külla, kui selleks on sobiv aeg.
Nõustun, et õpetaja juures
Nõustun, et õpetaja juures ürituste korraldamine (vahetevahel) on lubatud ning see tagab vabama suhtluse. Kui antud juhul õpetaja ei soovi pärast suvist külaskäiku enda kodus uut üritust korraldada, siis tal tuleks sellest õpilastega rääkida ning oluline on põhjendada oma mittenõustumist. Ma usun, et õpilased saavad aru, kui nendega mõistlikult rääkida, ning õpetaja võiks pakkuda alternatiive uue ürituse korraldamiseks.
Lisa kommentaar