näitejuhtumid
Seksuaalne ahistamine ja personalijuhtimine
Anna asus ettevõttes X tööle andmesisestajana. Anna ei teadnud, et eelnevalt olid mitmed selle firma naistöötajad kaevanud ettevõtte juhile P-le, et M ja mõned teised meestöötajad on teinud seksuaalse sisuga märkusi ja püüdnud naistöötajaid puudutada. P kutsus kokku koosoleku, kus manitses meestöötajaid seksuaalse ahistamisena mõistetavast käitumisest hoiduma, ning hoiatas M-i ka eraviisiliselt.
Mõne aja pärast hakkas M tegema Annale seksuaalse sisuga märkusi, mis olid Anna jaoks solvavad. Ühel päeval tuli kontor lumetormi tõttu varem sulgeda ja M pakkus Annale küüti koju. Teel tegi M veelgi vihjeid seksile, suudles Annat ja püüdis ta kätt hoida, kohale jõudes sisenes aga Anna vastuseisust hoolimata tema korterisse ning püüdis Annat suudelda ja silitada. Anna nõudis korduvalt, et M lõpetaks, ja lõpuks õnnestus tal M-i lahkuma veenda. Järgmisel päeval rääkis Anna juhtunust P-le ning P teatas, et kontoris on varemgi olnud seksuaalse ahistamise juhtumeid, ja lubas sellisele käitumisele lõpu teha. Algatatud ametliku juurdluse tulemusena hoiatati M-i, et ta vallandatakse kohe, kui ilmneb veel mõni seksuaalse ahistamise juhtum või katse naistöötajatele kätte maksta; M-ile soovitati nõustamist ja anti korraldus, et M-i suhtlemine naistöötajatega peab jääma üksnes ametlikule tasandile.
Kui Annale anti ettevõtte X otsusest teada, pidas ta seda ebapiisavaks, kuna teadis M-i varasemast käitumisest ja eelmiste hoiatuste eiramisest. Anna lahkus töölt ja kaebas nii M-i kui ka ettevõtte X kohtusse.
- Kas ettevõtet X tuleks pidada vastutavaks M käitumise eest, arvestades, et X astus samme ahistamise lõpetamiseks?
- Kas need sammud olid piisavad?
- Kui M ei oleks olnud Anna ülemus, kas seksuaalse sisuga märkused oleksid sel juhul õigustanud süüdistusi seksuaalses ahistamises? Põhjenda.
- Tõendid näitasid, et meestöötajate hoiatamiseks kokku kutsutud koosolekul viskas P koos mõnede teiste meestetöötajatega naiste kaebuste üle nalja. Kas see seab kahtluse alla hoiatuste tõsiseltvõetavuse? Põhjenda.
(Larmer, R.A. (ed). Ethics in the Workplace: Selected Readings in Business Ethics. Belmont: Wadsworth, Thomson Learning, 2002)
Vaata ka: ohtlik seksuaalkäitumine ning seksuaalne vägivald
Vaata lisaks näitejuhtumeid:
07.04.2010 Töötaja töö- ja eraelu sotsiaalsetes võrgustikes
19.01.2010 Tööst halvasti blogimine maksis koha (Tarbija24)
02.03.2009 Leebus kaebajate vastu
25.02.2009 Nokia käsi nuhkimisseaduse taga? (EPL)
16.01.2008 Microsoft taotleb patenti "kontorispiooni" tarkvarale
27.09.2007 India prügivedajad nõuavad õiglast kohtlemist
10.10.2007 Firma keeldus töövestlusest liiga lühikese naisega
18.10.2007 Töötajad Venemaal varastavad rohkem kui varem
Rohkem ärieetika näitejuhtumeid leiate Markkula Center for Applied Ethics kodulehelt (inglise keeles)