näitejuhtum ja õppematerjalid
2006. aasta veebruaris allkirjastasid Balti riigid ühisavalduse, milles lepiti kokku, et Leedusse hakatakse riikide võrdsete õiguste alusel planeerima tuumajaama rajamist.
Hetkel toodetakse suurem osa Eesti elektrist põlevkivist, mis on üks keskkonnakahjulikumaid energiatootmise viise. Tuumaenergia kasuks räägib odavus, samuti on see väidetavalt keskkonnasõbralikum, kui elektri tootmine põlevkivist. Akadeemik Anto Raukas väidab lausa, et Eesti võiks teiste riikide osaluseta oma territooriumile tuumajaama ehitada.
Suurim tuumajaama rajamise vastane on Erakond Eestimaa Rohelised. Näiteks Aleksei Lotman väidab, et ehkki tehnika on arenenud ning Tšernobõli tuumajaama katastroofi põhjustas inimlik eksimus, ei ole me selliste vigade eest kunagi kaitstud. Probleemne on tuumajäätmete ohutu ladustamine. Küsimused selle üle, kas tuumajaam on piisavalt ohutu või mil määral see garanteerib Eesti riigile sõltumatuse välisriikide energiapoliitikast, jäägu teadlaste ning poliitikute vaielda. Lähenedes probleemile moraali aspektist, võime küsida teistsuguseid küsimusi:
- Kas on eetiline ladustada tuumajäätmed mõne teise riigi territooriumile (Marek Strandberg)?
- On väidetud, et Eesti ühiskond pole tuumajaamaks veel valmis – rahvas kardab. Mil määral tuleks tuumajaama ehitamisel avaliku arvamusega arvestada?
- Kuidas suhtuda väitesse, et maailm, milles elavad meie lapselapsed, on tehnoloogiliselt piisavalt arenenud, et ohutult tuumajäätmeid ladustada.
- Millised teised väärtuskonfliktid tekivad (väärtuste kohta loe siit)?
ARTIKLID AJAKIRJANDUSEST
Kalle Muuli. Eesti vajab tulevikus tuumaenergiat. Postimees. 16.02.2007
Rohelised: Eesti valitsus peab lahkuma Ignalina tuumajaama projektist. Postimees. 10.01.2007
JUHTKIRI: Uus Ignalina pole lahendus. Eesti Päevaleht. 10.01.2007
Aleksei Lotman: Tuumajaamast tõhusamad vahendid. Postimees. 30.11.2006
Anto Raukas: Ignalina asemel võiksime ise jaama ehitada. Eesti Päevaleht. 01.03.2006
Eesti elektrimajanduse arengukava 2005-2015
ÕPPEMATERJALID
Aher, S.; Karofeld, E.; Katus, K. ... jt. Keskkonnaraamat gümnaasiumile. IV osa, Globaalprobleemid. Tallinn: Eesti Vabariigi Keskkonnaministeerium; Eesti Vabariigi Haridusministeerium (Pakett), 1998
Eerme, K. Keskkonnaõpetus
http://ael.physic.ut.ee/KF.public/Oppetyy/Keskkonnaopetus_2001.PDF