näitejuhtum ja õppematerjalid
NÄITEJUHTUM
Schmidtzi ja Willotti raamatus kirjeldatakse Sambia näitel vaesust kui keskkonnaprobleemi. Näite autor kõneleb, kuidas ta Zimbabwe ja Sambia piiri ületades nägi suurt silti, mis hoiatas, et Sambiasse on keelatud kasutatud riideid sisse tuua. Esialgu arvas ta, et võimud kardavad nii mõne katkuvormi edasikandumist. Teisel pool piiri küsis ta aga oma teejuhi käest selgitust ning kuulis keelu põhjuste kohta.
Mõni aasta varem [enne 1999. aastat] oli piirkonda tabanud põud. Abiorganisatsioonid tahtsid aidata, kuid rahasaatmine oli problemaatiline, kuna rahalist abi kasutati sageli relvade ostmiseks. Samuti oli küsitav toidu saatmine, sest kui seda ei säilitatud korralikult, põhjustas riknenud toit katku edasi kandvate rottide leviku. Seega tahtsid organisatsioonid saata abi ohutul kujul ning nad otsustasid saata kasutatud riideid.
Senini oli Livingstone olnud Sambia tekstiilitööstuse keskus. Kasvatati puuvilla, kooti see kangaks ning tarbijad õmblesid kangast ise rõivaid. Kuid Livingstone ei suutnud konkureerida tehaserõivastega, saati siis tasuta jagatavatega. Nii vähenes Livingstone’i töötajate hulk ligi 90%.
Probleem oli fundamentaalne: lahendused arengumaade probleemidele peituvad nende maade majanduses. Et olla pikaajaliselt efektiivne, tuleks välismaist abi suunata kohalikele tootjatele, mitte neid tööst ilma jätta.
(Schmidtz, D.; Willott, E. Environmental Ethics. What Really Matters, What Really Works. Oxford [etc.]: Oxford University Press, 2002, lk 373-374)
Vaata veel näitejuhtumeid:
05.02.2008 Kirik soovitab süsinikupaastu
16.10.07 Biokütus viib leiva laualt
ÕPPEMATERJALID
Aher, S.; Karofeld, E.; Katus, K. ... jt. Keskkonnaraamat gümnaasiumile. IV osa, Globaalprobleemid. Tallinn: Eesti Vabariigi Keskkonnaministeerium; Eesti Vabariigi Haridusministeerium (Pakett), 1998
Eerme, K. Keskkonnaõpetus
http://ael.physic.ut.ee/KF.public/Oppetyy/Keskkonnaopetus_2001.PDF