Bioneeris on huvitav Raimo Ülavere artikkel: USA teadlased järeldasid oma eksperimentidest, et "inimesed, kellel on võim, on varmamad kritiseerima teisi ning suhtuvad leebemalt enda möödalaskmistesse. Teisisõnu – võim suurendab silmakirjalikkust, vahe tegude ja sõnade vahel võimu kasvades kasvab. "
"Teadlased otsisid ka põhjuseid, miks see nii on. Ning püstitasid hüpoteesi, et see on seotud inimese enda tundega, et kuna tal on võim, siis mõningane erinevus sõnade ja tegude vahel on talle lubatud. Ehk – mis on lubatud Jupiterile, pole lubatud härjale."
"Eksperimendi tulemusena kinnitasid teadlased – silmakirjalikkus suureneb võimu kasvades ainult siis, kui inimene ise tunneb, et ta on talle usaldatud võimu igati väärt ja see on absoluutselt õigustatud. Nad kritiseerisid karmilt teiste käitumist, ent enda suhtes olid leebed.
Kui aga inimene ise tunneb, et ta on võimu enda kätte saanud kuidagi kogemata, siis oli vahe sõnade ja tegude vahel väike või olematu. Ning pigem kaldusid inimesed olema rangemad enda vastu, kui teiste vastu."
http://www.bioneer.ee/eluviis/vaimsus/aid-7915/Miks-m%C3%B5ni-juht-l%C3%...
Juhikoht ei ole hüve
Minu arvates tuleneb see maailmapildist. Hetke valitsev maailmapilt näeb juhiametit kui hüve, positsiooni, eesõigust, privileegi, enda teenida laskmist aga ehk peaks juhiamet olema seotud taoliste märksõnadega nagu kohustus, teiste teenimine, enda võimete rakendamine. Täna nähake juhiametis karjääri ja raha - seetõttu tuleb olla ka silmakirjalik, et neid endale võimaldada. Tulevikus, loodame, tähendab juhiamet enda võimete rakendamist nii enda kui ümbritseva kõige paremates huvides printsiibil tee teistele seda, mida sa soovid, et tehakse sinule.
Koolijuhina võin kinnitada, et see positsioon pakub kõige toreda kõrval ka piisavalt muret, ja kohustusi. Tihti nähakse ainult juhi elu säravat poolt, aga kui oma tööd vähegi südamega teha, siis on oht kiirele läbipõlemisele. Vastutus on suur.
Kindlasti on vastutus suur ja
Kindlasti on vastutus suur ja töö on pingeline, kuid see ei anna õigust teistesse üleolevalt suhtuda.
Väga põnev teema. Mida teha siis, kui töötajad ja juht omavad täiesti erinevat maailmavaadet ning kõik tööalased sisulised probleemid/küsimused/vaidlused lõpevad tavaliselt väärtuskonfliktiga? Kui juht lõpetab vaidlused lausega, et nii on, sest a) nii ütleb tema juhina, b) tema on vanem c) temal on kõrgem haridus?
Kuidas välja selgitada ja takistada võimuihalejate pürgimist võimule. Paraku ilmneb võimuiha alles siis kui võim on käes. Demokraatias ja vabas ettevõtluses pole võimuahnete inimeste võimule trügimise vastu mingit rohtu. Tulemust näeme ja saame tunda iga päev.
juht ja silmakirjalikkus
juht ja silmakirjalikkus
Toetudes Kristiina öedud lausele on juhil vastutus ja see on üsna suur. Kaasnevad kohustused, millest võivad tekkida mured. On vähe neid alluvaid, kes suudaks mõista, kui palju tööd on ühel juhil ja milline vastutus sellega kaasneb. Olgu see siis koolis, pangas või kuskil mujal. Nii
lihtne on öelda, et juht on silmakirjalik, kui ta kohe kõike välja ei räägi, mis tal peas toimub, või väljendab ennast kuulaja suhtes arusaamatult.
Silmakirjalikkust võib ju ka valesti mõista. Inimesed on erinevad ja tõlgendavad asju erinevalt. Kui üks alluv arvab oma kogemuste põhjal, et tema ülemus on
silmakirjalik ja räägib sellest oma kolleegidele, siis mõjutatavad isiksused usuvadki seda. Eelarvamused ja silmakirjalikkus, väga ohtlikud asjad inimsuhetes, nii tööalaselt kui ka
eraelus. Mida teha sellistes olukordades? Minu isiklik kogemus näitab, et ka juhtidega (ülemustega) saab ka rääkida.
Tuleb selleks vaid soovi avaldada ja vestluse aeg kokku leppida. Igal inimesel on õigus tunnete väljendamisele. Tööalaselt lihtsalt õigel ajal ja täiskasvanutasandil. Kui alluv tunneb, et ülemus on silmakirjalik, saab ta oma tunnet kirjeldada ja kindlasti on ülemusel selle kohta seletus. Selle asemel, et kolleegidega rääkida, mis on väga ohtlik, võiks otse ülemuse poole pöörduda.
Mina arvan, et kui juht ei ole endale ise võtnud tööalast ja positsioonilist
vastutust, vaid teeb oma tööd n.ö. ainult karjääri redelil tõusmise eesmärgil, siis võib tekkida silmakirjalikkus, sest teda antud hetkel see töö ja organisatsiooni heaolu ei huvita.
Eelistan, et organisatsioonis oleks meeskonnatöö ja kõigi organisatsiooni liikmete rollid ametijuhenditega täpselt lahti seletatud. See oleks aus nii juhile kui ka alluvatele.
Juhi silmakirjalikkus
Kindlasti annab paljusid vastuolusid ja konflikte vältida, kui on avatud suhtlemiskultuur. Oluliselt kergendab juhi tööd, kui on kindlad reeglid ja korrad – nö mängureeglid on selged , kõigile teada ja üheselt arusaadavad. Samas on juhi ülesanne suuta ka paindlikult olukordi lahendada ja tööülesandeid jagada, mis alati ei saagi olla ametijuhendi ja muude regulatsioonidega paika pandud.
Olen Margitiga väga nõus, et kui juhil on eesmärgiks ainult enda mõnus äraolemine, mitte organisatsiooni arendamine ja eesmärkide täitmine, siis tuleb tema silmakirjalikkus väga kiiresti välja ja on arusaadav nii kolleegidele kui organisatsiooni välistele partneritele. Minu arvamus on, et selline juht saab olla ainult avalikus sektoris. Erasektoris, kus tulemused ja kasum on esmatähtsad, ei saa selline juht kuigi kaua oma ametis püsida.
Juhid avalikus sektoris
Olen pikalt avalikus sektoris töötanud ja õlg-õla kõrval väga tugevate, motiveeritud juhtidega, kes on head visionäärid ja hoolivad väga oma organisatsioonist ja töötajate heaolust. Ma ei ole kuidagi nõus, et just ainult avalik sektor on see, kus juhtidel on hea äraolemine. Võiksin siia tuua hoopis mitu näidet erasektorist, kus juht on ebakompetentne, orienteeritud kiirele kasumile, ei hooli oma töötajatest ning harrastab juhtimisstiili "üle laipade".
Olen veendumusel, et kõik siiski oleneb inimesest. Pole vahet millises sektoris ta töötab. Oluline on tema motivatsioon ja soov ennast teostada. Tugevad väärtused, head juhtimisoskused ja saavutusvajadus on need, mis panevad inimese tööle mitte võimuihast vaid soovist midagi ära teha.
võim annab õiguse ja kaotab enesekriitika
Näited koolist ja juhtkonnast (direktor + õppealajuhataja). Õpetaja võib puhata ainult suvel (loogiline ju), juhtkonna puhkusereis võib toimuda ka õppeveerandi ajal. Sama õigus laieneb ka samas koolis töötavatele juhtkonna abikaasadele! Õpetajad peavad samas võtma palgata puhkusepäeva, kui on vaja töö ajast arsti juures käia. Silmakirjalikkusest: kevadel kiideti kooli lõpetajaid, nende tulemusi, nende klassijuhatajaid ning lapsevanemaid. Suvel ilmus pressis koolide edetabel. Sügisel said klassijuhatajad peapesu kevadiste "halbade eksamitulemuste" pärast. Kooli direktor süüdistas kohalikus ajalehes ka hoolimatuid lapsevanemaid ja laisku õpilasi. Õpetajate seletustele tähelepanu ei pööratud.
juht ja silmakirjalikkus
Palju sõltub inimesest ja tema suhtumisest juhirolli. Kui ta näeb selles pigem võimalust eneseteostuseks ja teiste heas mõttes juhtimiseks, siis pole tal põhjust, mõtet ega aegagi proovida olla keegi, kes ta ei ole.
Olen nõus, et kõik sõltub
Olen nõus, et kõik sõltub inimesest ja tema suhtumisest. Kõik inimesed ei sobigi juhiks.
Lisa kommentaar