Veebipäeviku pidamine pole juba ammu ainult üksikute asjaarmastajate pärusmaa. Vastupidi, juba mõnda aega kuuluvad pea kõigi endast lugupidavate netiväljaannete juurde ka blogid, internetis kirjutavad nii kultuuritegelased, poliitikud kui koolilapsed. Erinevate inimeste arvamused blogipidamisest aga lahknevad, sestap ongi üles kerkinud küsimus blogijate eetikakoodeksi vajalikkuse kohta. Eestikeelset eetikakoodeksit pole küll veel sõnastatud, kuid küllap seegi puudujääk varsti kõrvaldatud saab.
Ajaveebnike eetika üle arutledes kerkivad esile samad märksõnad, mis ikka netieetika peale mõeldes aktuaalsed on olnud, näiteks arutletakse sõnavabaduse ja privaatsuse üle. Eetikakoodeks rõhutab, et blogija peab oma sõnade eest vastutama, Internetis ei tohiks öelda midagi sellist, mida väljaspool küberruumi ei söendaks. Ükski veebipäevik ei tohiks oma sissekannetega kedagi kahjustada. Ebameeldivate kommentaaride kustutamine ei ole mitmete blogijate seas kuigi populaarne, väidetavalt näitab selline teguviis, et blogi autor ei suuda kriitikat taluda ning üritab kustutades seda vältida. Teisest küljest vastutab blogi omanik kõige eest, mis blogis toimub, niisiis on lubatud näiteks rassistlikud, laimavad või lihtsalt solvavad kommentaarid kustutada. Võib ka väita, et selliste kommentaaride kustutamist tuleks lausa kohustuslikuks pidada.
Privaatsusest rääkides võib küsida, kas postitustes on lubatud ilma eelnevalt luba küsimata kasutada pärisnimesid, kopeerida MSNi-vestlusi või e-kirju? Kuidas suhtuda fotode üleslaadimisse, kas sellega rikutakse piltidel kujutatud isikute või paikade privaatsust?
Ajaveebnik peaks meeles pidama, et mis kord juba postitatud on, seda tagasi võtta pole enam võimalik. Internet loob näilise anonüümsus- ja turvatunde, kuid tegelikult võib sisestatud tekst, arvestades küll eestikeelse keeleruumi ahtust, jõuda siiski tuhandete potentsiaalsete lugejateni.
Kuna internetis liikuv infohulk on tohutu, selles orienteerumisel võivad tekkida raskused, siis on ka arvatud, et blogija peaks postitama vaid selliseid sissekandeid, mis tõepoolest on lugemist väärt, niisiis peab ajaveeb olema huvitav. Tuleks pakkuda originaalset materjali, mitte lihtsalt teisi veebipäevikuid tsiteerida ja nendele viidata. Hea tooni juurde ei kuulu ka ekslike või kogemata solvavate sissekannete kustutamine, mis võrduks katsega ajalugu ümber kirjutada. Hea blogija toimetab oma sissekandeid ning vajaduse korral kas viib sisse parandused või palub solvamise pärast vabandust.
Loomulikult on paljud blogijad ka eetikakoodeksi vastu. Nad väidavad, et blogi mõte ongi selles, et seal saab vabalt, ilma igasuguste piiranguteta tegutseda ning tögada keda tahes. Igasuguste reeglite kehtestamine tähendab sõnavabaduse piiramist, blogis toimub inimese isiklik võitlus selle eest, millesse nad usuvad, kuigi nende uskumused ei pruugi ühiskonnas laialdaselt kehtivate normidega sugugi kokku sobida. Eneseregulatsioon on ülbitsejate ohjamiseks täiesti piisav – kui keegi oma käitumisega teisi solvab, jäetakse ta blogijate kogukonnast välja, näiteks lõpetatakse tema veebipäeviku linkimine jms. Eetikakoodeksi tarvilikkuses kaheldakse ka sellepärast, et arvatakse, et selline vabatahtlik koodeks ei muuda tegelikult midagi, kui olukord läheb väga hulluks, tuleks pöörduda politsei poole, mitte eetikakoodeksi peale lootma jääda. Võib-olla aga on veebipäevikute eetikakoodeks sellepärast mõttetu, et ajakirjanike eetikakoodeks on ju olemas, see peaks katma ka kogu uue meedia, kaasa arvatud ajaveebid?
Lõpetuseks võib öelda, et olgu eksplitsiitselt sõnastatud eetikakoodeksiga kuidas on, igatahes ei tohi unustada, et veebikeskkonnas tuleb end ülal pidada sama moodi kui sellest väljaspool, austades iseennast ja teisi ning mitte kedagi kahjustades.
Lisaks:
Eetikaveebis:
Arvuti- ja informatsioonieetika
Vaata ka:
Wikipedia: Blogger Code of Conduct
Blogging Wikia: Bloggers Code of Conduct
O`Reilly radar: Code of Conduct: Lessons Learned So Far
O`Reilly radar: Call For Bloggers Code of Conduct
O`Reilly radar: Draft Blogger`s Code of Conduct
Robert Mening: How to Start a Blog
Groundswell: Blogging Policy Examples
Wizbang: A Bloggers Code of Ethics
Rebecca`s Pocket: Weblog Ethics
Ars Technica: Blogger Code of Conduct: the Tyranny of Good Intentions
TNL.net: Blogger`s Code of Conduct: A Dissertion
Joho the Blog: Blogger`s Codes of Conduct
The Brad Hill Weblog: Codes of Conduct
BlogHerald: Do Bloggers Need a Code of Conduct?
Screenshots: Kathy Sierra Situation: Bloggers Code of Conduct to Stamp Cyber Bullies
A Call of Manners in the World of Nasty Blogs – New York Times, 09.04.2007
Call for blogging code of conduct – BBC News, 28.03.2007
Weblogs need Content Warnings – BBC News, 10.04.2007
Half of the Web Users`Support Bloggers Code – Daily Telegraph, 13.05.2008
Web Users Back Code for Bloggers – Guardian, 13.05.2008
Lisa kommentaar