Olen aeg-ajalt avastanud ennast mõtisklemas, et kas ja kuidas on võimalik anda tagasisidet õppejõule, kes oma tegudes ja sõnades on vastuolus sellega, mida ta ootab üliõpilastelt?
Üliõpilastel on võimalik anda tagasisidet ka õppejõule aine lõppedes, kuid siiski pigem ei julgeta kirjutada seda, mis kaasüliõpilastega omavahel on arutletud.
Olen ise kokku puutunud paaril korral, mil kaastudeng on õppejõu poolt tulnud destruktiivsest tagasisidest niivõrd häiritud, et on mõelnud isegi õpingud pooleli jätta või eriala vahetada. Nii palju, kui mina tean, siis aine tagasisides ei märgitud siiski nimetatud vahejuhtumit.
Eks see ongi tundlik teema, millega tuleb igal õppejõul siiski arvestada. Õppejõud on oma tegude ja sõnadega üliõpilastele eeskujuks ning oma eeskujuga peaks õppejõud toetama ka üliõpilaste väärtuskasvatust.
õppejõud eeskujuna
Ma pean süsteemis töötavana tõdema, et ilma konkreetse kirjaliku märketa ei juhtu mitte midagi. Õigemini ilma mitme kirjaliku märketa. Struktuuriüksuste juhid, kes saavad antud teemaga tegeleda (õppekava juht, instituudi/teaduskonna juht/prorektor/õppeosakond) peavad saama selle signaali kirjalikult. Esiteks on ÕISi tagasisided anonüümsed. Ja neid tuleks täita usinalt, siis on lootust, et see tagasiside ka mõjutab midagi. Kui ainekursuse läbinutest vastab üks väga positiivselt ja teine negatiivselt mõne vahejuhtumi pärast, ei saa keegi selle põhjal midagi järeldada. Ei õppejõud ise, ei õppeosakond ega vastutusvaldkonna juhid. Kui Õisi kaudu siiski ei tihka, on olemas ka üliõpilasesindus, kellel on kohustus teema edastada anonüümse allika põhjal.
Küllaga on fakt see, et meil on ülikoolis kitsamaid alasid, kus õppejõudude konkurss ei ole väga suur, kui mitte öelda olematu. Kui majandusõppejõude oleks ehk veel valida, siis kitsama biooogilise valdkonna nõuetele vastavaid esindajaid on käputäis. Seega on õppekava juht ummikus - uut inimest pole kuskilt võtta ja lugupeetud professorile on ka ebameeldiv märkust teha. Seda enam, et "me kõik ju teame, milline ta on".
Kokkuvõtteks: muudab ühine ja kõlav tudengi hääl.
Lisa kommentaar