Külastasin hiljuti ühe kooli 9. klassi kirjanduse tundi. Tundi läbiviiva õpetaja suhtlemismaneer õpilastega oli väga omapärane. Ja kuna käsitleti luuleklassika teemat, siis vaevalt, et selline maneer oli taotluslik.
Omapära seisnes selles, et õpetaja kasutas väga palju slängisõnu, sealhulgas võõrkeelseid, suhtles õpilastega semutsevalt. Selle tulemuseks oli täielik segadus klassiruumis. Ma ei pea silmas seda, et klassiruumis peaks olema haudvaikus ja ilmtingimata tohib rääkida vaid peale käe tõstmis ja oma nime kuulmist õpetajalt. Õpetajana pean ka ise lugu elavast arutelust, aga antud tunnis rääkisid kõik korraga ja sugugi mitte etteantud teemal. Hakkasin endamisi mõtlema:
*Milliseid väärtusi andis õpilastele edasi selline õpetaja?
*Emakeele ja kirjanduse õpetaja peaks ju ometi aduma kui oluline on, et just tema kasutaks korrektset, ilusat eesti keelt!
*Piisab õpetaja valest suhtlemismaneerist, et rikkuda klassiruumis mitmete üldlevinud väärtuste edasiandmist: üksteisesse lugupidav suhtumine?
*Kas see oli taaskord üks näide nii populaarseks saanud vabakasvatusest? Kas selline meetod ikka sobib meie kultuurikonteksti?
Jah, ... palju mõtteid...
Õpetaja suhtlemismaneer, kas õpetaja on semu?
Foorumid:
...
*Milliseid väärtusi andis õpilastele edasi selline õpetaja?
Õpilased said elulise näite, et ka kirjanduseõpetaja võib kasutada kõnekeelt. Iseasi, kas see on emakeele tunnis õpetajale sobilik ? Samas släng on elava keele tunnus, mida samuti ei tohiks alavääristada.
Näide vabakasvatusest kindlasti ei ole. Vabakasvatus ei tähenda ju seda, et kõik teevad mis ise tahavad. Aga see on teine teema. Kui ei olnud taotluslik slängi kasutada emakeele tunnis, siis jah ma arvan mitte. Samas ei saa väita, et just slängisõnade kasutus tunnis korralageduse tekitas. Ei tea ka täpsemalt mis sõnu ta kasutas. Kui mul tundi andes mõni slängisõna jutu sisse satub, siis tekitab see õpilastes elevust küll, kuigi ei pea ennast erilisele peeneks keelekasutajaks ja suhe õpilastega on üsna vaba.
Kui see õpetaja pidevalt "slängi paneb" võib olla tõesti see teatud sorti lodevust tekitab.
Lisa kommentaar