Foorumid:
Kas õpetajal on eetiline tunnis rääkida mobiiltelefoniga? Ma arvan, et õpetaja peab olema eeskujuks õpilastele, et tunni ajal on telefon hääletu peal. Ja tunni ajal telefoniga ei räägi isiklikke asju. Kuid pean erandiks kõnesid, millele tuleks vastata. Kuid selle peab õpetaja ise välja selekteerima kui oluline see kõne on. Eeldan, et eetiline pole rääkida üle minuti. Õpetaja võib helistada tunni ajal assistendile, et see lihtsustaks tema tööd , tuues vajalikku paljundatud materjali. Samal ajal saab õpetaja tundi edasi anda.
telefon tunnis
Telefoni kasutamine tunnis on keeruline teema ning kohe vastamist vajavate kõnede välja selekteerimine on võibolla keeruline. Kindlasti peaks olema selge see, et kui õpetaja palub tunnis telefonid välja lülitada ja ei luba neid kasutada, siis peab ta ise sama järgima. Aegajalt on telefonikõnesid, millele on vaja vastata (enda näitena toon ühest loengust telefonikõne, mille tegi mulle mu haiget last hoidev ema, eks palusin siis viisakalt vabandust ja lahkusin korraks ruumist). Aga isiklikke asju telefonis arutav õpetaja või kaasõpilaste ees kõnele vastav õpilane peakski ruumist lahkuma ja ukse taga asju arutama. Sellega olen Jaanikaga nõus, et tööalastel teemadel assistendi või ka IT-osakonnaga suhtlemine on igati vastuvõetav.
Tunnis telefoniga rääkimine
Mina olen arvamusel, et õpetajal ei ole eetiline telefoniga tunnis rääkida. See on muidugi väga raske teema, kuna tänapäeval on kõik nii mobiilsed ja kaasaeksed. Kui õpilastelt nõutakse tunnis telefoni hääletu peal hoida, siis peaks õpetaja sama tegema kuna sellistest asjades tuleb suur tüli ja probleeb ,,Miks tema võib ja mina ei või, õpetaja ka tunnis räägib telefoniga.'' Muidugi kui on väga vaja vastata kõnele, siis olla viisakas ja vabandada teiste ees ning lahkuda ruumist vaikselt, mitte joosta ruumist nii välja, et pool ruumisisustust endaga kaasas :D (ruumisisustuse näite tõin kuna olen seda näinud).
Mina jään ikka arvamusele, et tuleb olla eetiline ja viisakas.
Tunnis telefonile vastamine ja rääkimine
Paratamatus on see, et mobiiltelefon on tänasel päeval igal inimesel nagu `kolmas käsi´. Kuid siiski ma arvan, et õpetajal/õppejõul ei ole eetiline tunniajal kõnesid vastu võtta. Nõstun täielikult Jaanikaga. Telefon peaks olema lülitatud hääletuks ja käeulatusest kaugemale pandud. Teisalt kui õpetaja/õppejõud leiab, et telefon aitab õppetööd hõlbustada (helistab assistendile) siis võib ta telefoni kasutada. Kui tõesti õpetajal/õppejõul on vajadus telefonile vastata, siis tuleks klassi ees vabandada, öelda, et ma olen sunnitud kõnele vastama ja minema klassist välja. Paljud õpetajad aga teevad suure vea hakates kõva häälega klassi ees helistajaga kõnelema, isegi oma peremuresid lahkama ilma vabandamata. See aga ei ole üldse eetiline. Ma olen kutsekoolis õpetaja ja minul on alati telefon hääletu peale lülitatud. Kui ma näen, et mulle helistatakse, siis teen vastukõne esimesel vahetunnil. Kuigi leian, et minu tuttavad võiksid aktsepteerida minu ametit ja oodata oma kõnedega koolipäeva lõpuni.
Tunnis telefonile vastamine ja rääkimine
Minu jaoks on õpetaja eeskuju õpilastele väga vajalik. Mina kuulun nende õpetajate hulka, kes oma telefoni panevad tunnis hääletuks ja ei kasuta telefoni tunni ajal. Kui on tõesti selline olukord, et ootan kõnet teatud kellaajal ja ei ole muud valikut, siis mina alati räägin seda klassile, kellega mul tund on ja vabandan, et seekord on selline keeruline olukord.
Üldiselt minu õpilased aktsepteerivad seda ja meil on lihtne kokkulepe, et kui mina muudan telefoni hääletuks, siis teevad seda ka nemad. Minu kolleegide hulgas on palju neid, kes kasutavad telefoni ka tunni ajal ja üldiselt on õpilased sellest häiritud. Nad mainivad alati, et miks mina ei kasuta telefoni, kuigi teised õpetajad teevad seda. Minu vastus on alati see, et meil peab olema vastastikune austust teineteise suhtes ja ma ei saa seda austust õpilaste poolt, kui mina ei austa neid.
Mind lausa vihastab, kui kuulen kolleege ütlemas õpilastele, et kõik, mis on lubatud õpetajatele, ei ole lubatud õpilastele. Õpilased veedavad enamus oma päevast koolis ja kes siis veel on neile eeskujuks, kui mitte õpetajad???
Tunnis telefonile vastamine ja rääkimine
Mina ei poolda seda kui tunnis õpetaja telefonile vastab. Isiklikult arvan seda, et see on enamus töökohtade juures ebaeetiline vastata telefonile, kui oled ametis inimestega suhtlemisega. Õigus ta on, ei saa nõuda õpilastelt seda, mille vastu sa ise eksid.
Olen lasteaiaõpetaja ja endal on ka paaril korral juhtunud telefon olema rühmatoas ja on hakanud keset tegevust helisema. Oli väga piinlik, kuigi nii väiksed lapsed veel selliseid asju ei mõista nii nagu suuremad lapsed ja täiskasvanud. Kuid head eeskuju peab andma lastele juba maast madalast.
Olen käinud sellises loengus, kus õppejõud enne oma aine alustamist ütles kohe ära, et tema loengus on telefonid väljas ja kui tõesti keegi väga olulist kõnet ootab, siis peaks see tudeng seda nüüd ja kohe ütlema.
See telefoni mure on minu arust väga paljudes teistes kohtades, kus peaks olema veidikenegi austust inimese(ste) vastu, kes parasjagu esinevad.
Nõustun sellega, kui on vaja assistendile helistada, et tundi/loengut paremaks muuta. Kuid sel juhul tuleks ka selgitada, miks ma parasjagu helistan
Tunnis telefoniga rääkimine
Loomulikult pole õpetajal eetiline tunnis telefonikõnele vastata. Selle jaoks vahetunnid. Kui õpetaja ei oota just tähtsat kõnet, siis et tal ahvatlust ei tekiks kõnele vastata, on tal lihtsam telefon välja lülitada või üldse klassiruumist välja jätta. Telefonikõnele vastamine segab õpilaste tööd ning tõmbab tähelepanu eemale. Kui õpetaja peab vajalikuks kõnele vastata, peaks ta kindlasti klassiruumist lahkuma. Viisakas on ka vabandada õpilaste ees. Kui õpetaja soovib olla oma õpilastele ka väärtuste edastaja, siis ta saab aru, et pole eetiline tunnis telefonikõnedele vastata, et ka õpilased sama tegema ei hakkaks.
Õpetaja räägib tunnis telefoniga
Telefoni kasutamine, õigeminu mittekasutamine on koolides reglamenteeritud ning need piirangud peaksid puudutama mitte ainult õpilasi. Seega arvan, et eetika mobiili kasutamises tunni ajal puudub.
Mis puudutab läbirääkimisi assistendiga, siis saab neid alati teha enne tundi, kui tunniks valmistud. Siis on ka vajalik paljundatud materjal juba õigeks ajaks klassis. Küsimus on vaid tööaja õiges organiseerimises.
Olen seisukohal, et õpetaja ei tohiks tunnis telefoniga rääkida. On kindlasti erandolukordi, kuid sellisel juhul peaks õpetaja enne tunni algust sellest õpilasi teavitama.
Õpetaja eetika on ülioluline, kuna ta on lastele eeskujuks. Kui õpetaja ei kohtle õpilasi väärtuslikena ja näitab, et talle on kõik lubatud, siis jätab see õpilastele arusaama, et nad pole inimesena väärtuslikud. Iga õpetaja kujundab õpilaste väärtushoiakuid ja seetõttu peaks õpetaja mõtlema kriitiliselt iga oma tegevuse ja käitumise üle, et kuidas see õpilastele paistab.
Mulle meeldib väga Helsingi Ülikooli haridusprofessor Hannele Niemi ütlused, et iga õpetaja jätab jälje õpilase minasse ning õpetaja on kasvataja igal hetkel.
Tore oleks, kui õpetaja seda ei unustaks, kui tal tunni ajal telefon heliseb.
Kõik algab omavahelisest suhtlusest
Minu hinnangul ei ole siin probleemiks mitte telefoniga rääkimine vaid prioriteedid ja õpilaste/õpetaja omavaheline suhtlemine.
Arvan, et pedagooge, kellel tuleks pähe kulutada tundi sõbrannaga lobisemisele, on siiski väga väike hulk. Ma lihtsalt ei suuda seda uskuda, et taolise suhtumisega inimesed koolis väga kaua vastu peavad.
Samas on täiesti igapäevane olukord, kus õpetajal on endal lapsed, kes pahatihti alles algklassides. Ka nemad vajavad tähelepanu - jõudes koju juba lõunaks ning olles sunnitud samuti vanemate laekumiseni hakkama saama. Kontoriametnikust või ehitajast või minupärast kasvõi autojuhist issile/emmele võib ju laps iga kell helistada. Seda saab korraldada. Miks me eeldame siis, et õpetaja oma telefoni täielikult tumma hoiab ning välistele, kuid tema jaoks olulistele signaalidele reageerimata jätab. Alati on võimalik need reeglid ka klassiga selgeks rääkida. Isegi üsna väikeste õpilastega, kes mõistavad suurepäraselt olulise ja ebaolulise vahet.
Tund peab saama võimalikult häirimatult läbi viidud, kuid päris ninast-veri-väljas-reeglid või minutite lugemine ei ole kunagi distsipliinini viinud.
Tunnis telefoniga rääkimine
Minu arvates õpetaja tunnis telefoniga rääkida ei saa, juba eeskuju ja oma nõudmiste mõttes. Samas kui on erandlik olukord, oodatakse mingit kindlat kõnet või on vaja hoopis tähtsa asja pärast helistada, on võimalik seda eelnevalt õpilastele öelda ja niiöelda ette vabandada. Teinekord on ju õpilasel ka olukord, et ta küsib tunnist välja, sest ema helistab.
Lisa kommentaar