Mind ajendas teemat üles võtma konkreetne juhtum. Nimelt kontakteerus minuga aineõpetaja, kes märkas tundi alustades, et õpilane poetas klassi ees olevasse prügiaksti suust midagi tumedat. Pärast tundi prügikastist mööda minnes nägi ta, et see oli kasutatud mokatubaka kotike. Mida peaks antud olukorras tegema aineõpetaja ja kursusejuhendaja? Seaduse järgi huuletubakas (Rootsi niisutatud pulbertubakas – snus) on suitsuvaba tubakatoode, mille käitlemine on Eestis keelatud vastavalt Tubakaseaduse § l 24, mis sätestab, et närimistubakast erineva suitsuvaba tubakatoote käitlemine on keelatud. Käitlemine on keelatud aga tarvitamine? Samas on tegu tubakatootega ja koolirumides on tubakatarbimine keelatud. Tegemist oli küll gümnaasiumijärgse õppijaga, kes peaks vastutama oma tegude eest, kuid kas ja kuidas peaks õpetaja sekkuma? Samas ei näinud kursusejuhataja ise antud olukorda pealt vaid info edastas talle aineõpetaja. Saaks ju minna õpilase juurde ja öelda, et kuule mulle on mainitud, et ...
Kas see on õige, et kui ise ei ole nänud, siis teiste oletuste/arvamuste põhjal otsustada ja tegutseda?
Mokatubakas
Foorumid:
Küsimus on väga keeruline ja vajaks kindlasti laiemat arutamist.
Tõsi on see, et Eestis on mokatubaka ja nuusktubaka käitlemine keelatud, aga tarvitamine (alates 18. eluaastast) on lubatud. Kuna mokatubakas ja nuusktubakas ei jäta nö jälgi (kätele, lõhn ei ole tunda) ja õpilaste seas levib arusaam, et tegemist on "ohutu" (või vähemalt ohutuma) kraamiga, kui seda on tavaline suitsetatav tubakas, on see neile üsna ahvatlev asi.
Postitusest ei tule välja, kui vana õpilane oli, kes nimetatud toodet tarvitas. Tubakaseaduse järgi on suitsetamine või suitsuvaba tubakatoote tarvitamine keelatud alaealistele, samuti sätestab tubakaseadus kohad, kus suitsetamine on lubatud ja keelatud. Kusjuures, tubakaseadus teeb väga selget vahet suitsetamise ja suitsuvaba tubakatoote tarvitamise vahel. Seega oleks koolis viimaste toodete tarvitamine täisealistel isikutel justkui lubatud.
See on üks oluline arutelukoht tegelikult.
Arvan, et meil mokatubaka probleem alles algab. Nägin esmakordselt Soomes 2 aastat tagasi trammis sõites, kuidas üks koolipoiss seda endale põske toppis. Siis tekkis küsimus, mis see on ja kas see on ohtlik? Samas tekkis teatav hirm, kui juba trammis sõites pistad mokatubakat põske nagu nätsu, siis on see varsti ka meie noorte seas. Kuna mul on endal 2 teismeikka jõudvat last, mõtlesin, kuidas ma lastele selgitan, mis on mokatubakas? Ei aita see, et ütlen, ei tohi kasutada, siis tekib veel huvi.
Uurisin esmalt mokatubaka kohta: Põhiliselt tarvitatakse kahte sorti snusi: originaalne snus on lahtine niiske pulber, mida rullitakse näppude vahel sobiva suurusega rulliks; teine variant on teekotikese sarnasesse materjali eelnevalt pakendatud pulber. Kõige levinum viis snusi tarbimiseks on see panna suhu ülemise huule alla, kus seda hoitakse mõnest minutist kuni mõne tunnini sõltuvalt harjumusest. Peale tarvitamist sülitatakse kas tubakaklomp või kotike suust välja.
Kristi Zibo sõnul ei oska vanemad tihti aimatagi, mis ümmarguses karbis peidus on, ning arvavad selle olevat nt kommikarp. "Näiteks ei tea vanemad sageli, et kotikestesse pakendatud mokatubaka hulgas on peenikest klaasipuru, mis aitab nikotiinil paremini vereringesse imenduda."
Tegu on sisuliselt jahvatud tubakaga, millele on lisatud vett, soola, naatriumkarbonaati ning aroomiaineid. Niiske snus sisaldab umbes 50% vett.
Snus ehk huuletubakas või ka mokatubakas on auruga töödeldud pulbertubakas, mida väikese pakendina hoitakse huule ja põse vahelises sopis või ülemise huule all. Huuletubakas sisaldab samuti nikotiini, ligi 2000 keemilist ühendit ja paarkümmend vähki tekitavat ainet.
Snus on Eestis ja teistes Euroopa riikides keelatud, Rootsis aga ainsa riigina lubatud. Kaup tuleb Eestisse turistidega ja interneti vahendusel.
Soomes vist juba püütakse ka interneti teel müüki keelustada.
Kahjuks arvatakse ekslikult, et huuletubaka tarvitamine on tervisele vähem kahjulik kui suitsetamine ja on hea kasutada suitsetamisest võõrutamisel. See ei vasta aga tõele, sest huuletubaka tarvitamisel kujuneb nikotiinisõltuvus veel kiiremini ja tugevamini kui suitsetamisel.
Selle tarvitamine ei saasta küll ümbritsevat keskkonda suitsuga, kuid suuõõne organite kestvam kontakt keemiaga on tõsine oht huule-, keele-, kõri-, neelu- ja teiste agressiivsete vähivormide tekkeks.
Selle info peale küsisin laste käest , kas nad tahavad klaasipuru suus hoida?
Lisa kommentaar