Kõigile on teada, et koolides nõuame õpilastelt korrektset riietust. Tihti on see ka kooli kodukorras üsna rangelt reglementeeritud. Esitan aruteluks küsimuse, et kuidas suhtuda õpetajate riietumiskultuuri?. On räägitud riietumisstandarditest õpetajate suka- ja küünevärvile, samuti seelikupikkusele. Kuid reaalne olukord on teine.
Kuidas õppida klassis, kus õpetaja kõnnib ringi nii napi seelikuga, et kui ta midagi altpoolt või põrandalt võtab, tekib piinlik olukord. Või kui õpetajal on nii lahtine dekoltee, et õpilase laua kohale kummardudes näeb õpetaja aluspesu ja teinekord rohkemgi veel. Ka teksapükste kandmisel , kui püksivärvli ja T-särgi või muu pluusi vahele jääb paljastunud nn "ujumisrõngas".
Ma ei arva, et õpetajad peaksid pahkluuni ulatuvat ja ranget kurguni kinninööbitud vormi kandma, kuid kui me nõuame õpilastelt korrektsust, siis peaksid ka õpetajad end enne koolitundidesse minekut kriitilisema pilguga vaatama.
Õpetaja riietumisstiil
Foorumid:
Õpetaja läbipaistev pluus
Seda teemat lugedes tuleb mul kohe meelde üks õpetaja kutsekoolist. Ta on naisõpetaja ja õpetab poisse. Täpselt ei tea mis tunde. Tema seljas oli koguaeg valge läbipaistev pluus, mille alt oli tema pesu täielikult näga ja loomulikult üle põlve seelik. Kui ma teenindasin teda söögijärjekorras, mõtlesin ma, et kuidas õpilased suhtuvad sellisesse õpetajasse, kes kannab riideid, mille alt on täielikult pesu näha. Leian, et sellist õpetajat ei saa tõsiselt võtta. Ja kui jõulud olid siis oli asi veel hullem. Tal oli päkapiku müts peas, ülepõlve seelik, endiselt valge läbipaistev pluus ja punased kingakesed, mis nägid välja nagu päkapikusussid. Ning peal punane mantel. Mina leian, et see oli täielikult apsurdne ja uidas direktor üleüldiselt sellist õpetajat kooli õpetama lasi. Arvan sama, mis teema algataja. Õpetaja peab samamoodi korrekselt riietuma ja eiti kui me seda õpilastelt ootame, kuna õpetaja on EESKUJU !
Õpetaja riietumisest rääkides olen eelkõnelejatega ühte meelt, et õpetaja riietus peaks olema korrektne ning andma õpilastele võimaluse mitte kahelda õpetaja professionaalsuses. Samas ei nõustu ma vahel leviva seisukohaga, et õptaja riietus peaks olema fomaalne ja ametlik. Mõnes mõttes õige - formaalne riietus jätab õpetaja välimuse tagaplaanile ning annab õppesisul enam esile tulla. Samas olen ise kogenud, et riietuse abil on võimalik mõjutada klassis toimuvat. Vahel olen küll märganud, et põhikooli rüblikute juurde minnes olen fomaalsemas vormis, mis mõjutab mind ennast olema konkreetsem ja nõudlikum ning seeläbi annan edasi ootused ka õpilaste käitumisele. Samas gümnaasiumiõpilaste puhul, kus soovin tunnis arendada ühist arutelu võrdsetelt positsioonidelt, võib mitteformaalsem riietus anda oma tulemuse.
Kuigi riietus ei määra ära õpetaja tegelikku toimetulemist klassis ning ei ole õpetaja professionaalsuse hindamise põhikriteerium, peaks see siiski jääma kooskõlaliseks õpetaja rolliga ning sellele esitatavate ootustega - jääda professionaaliks.
Ilus õpetaja
Õpilased märkavad ja kindlasti hindavad seda, kuidas nende õpetaja
välja näeb. Meie kooli alglasside õpilased kirjutasid oma õpetaja
kohta, et ta on ilus, moodne ja ilusa soenguga. Põhikoolis märkavad
juba milline maniküür on õpetajal ja kas juuksed on hästi värvitud.
Gümnasistide hinnnangutes riiete sobivus või mitte sobivus, stiil ja
korrektsus tähendab juba palju.Mina arvan, et mingit konkreetset
riietumisstandarte ei või olla. Õpetaja ise peab tundma mis olukorras
ja kuidas ta peab riietuma. Jah kindlasti peab õpetaja teadma, et
riietus võib mõjuda mõnikord isegi nii, et ta ei saa saavutada tunni
oodatavat tulemust. Kahjuks, pean tunnistama, et mõnikord on vaja
koolis mõne õpetajaga rääkida (individuaalselt), et selgitada välja
tema seisukoha riietumiskultuurist ja nõustada teda.
Ka mina nõustun eelkõnelejatega, et õpetaja peab silmas pidama, et ta on lastele lisaks kõigele muule ka eeskujuks. Sellest lähtuvalt peaks õpetaja riietuma korrektselt. Siinkohal tuleks mõelda selle üle, mida tähendab korrektne riietus. Minu arvates ei pea õpetaja olema alati n-ö ranges pükskostüümis, aga tema välimus peaks olema hoolitsetud ja üleüldistele viisakusnormidele vastav. Nagu Meritki kirjutas, on oluline lähtuda õpilastest ja kontekstist. Minu kui lasteaiaõpetaja jaoks on oluline arvestada riietumisel näiteks sellega, et saaksin ilma mure ja vaevata laste kõrvale maha istuda, kükitada ja kummardada. Minu jaoks on iseenesest mõistetav, et ma ei pane selga läbipaistvaid, liialt lühikesi või muul moel paljastavaid riideid. Seetõttu oli lausa piinlik kuulata, et iga kord enne ülikooliaegseid lasteaiapraktikaid tundsid õppejõud vajadust rõhutada noortele õpetajaks õppijatele, et me pööraksime laste juurde minnes tähelepanu korrektsele riietusele. Minu arvates peaks igal endast lugupidaval naisterahval, rääkimata õpetajatest, olema sisemine kriitikameel, mis ei lase neil ennast oma ametikohustusi täietes ebasobivalt eksponeerida.
Ka mina õpetajana pean riietudes silmas eelkõige seda, et nende väikeste laste jaoks olen mina eeskuju. Olen tajunud, et lasteaialapsed eelistavad (vähemalt minu puhul) näha mind seelikute ja ilusate kampsunitega. Loomulikult riietun lastega õues viibides vastavalt ilmastiku oludele, kuid ruumis viibides tunnen ka ise end korrektselt ja viisakalt riietatuna paremini ja enesekindlamalt.
Jääb üle vaid loota, et ajaga õpetajate riietumisprobleem väheneb või hoopistükki kaob.
Õpetaja on ju teenindaja ja teenidaja peab alati nägema välja korrektne!? Tooteid ja teenuseid ostes on oluline ju pakend, aga ega inimene ei taha, et teda kui toodet/ teenust võtakse, kuid visaku see kivi esimesena, kes ütleb, et suhtleb inimestega ainult tema sisemise ilu pärast. Kas me loome kergelt kontke inimestega, kelle välimus on mulle vastuvõtamatu?
Teatud valdkondades on loodud ju kriteerumid, millised peavad olema küüned, juuksed, riided. Kas me soovime, et õpetajaid ka nii piiratakse? Või piisab, kui uut töötajat tööle võttes räägitakse talle, millised on antud asutuse normid nii riietuse kui muu osas? Oleks ju pentsik, kui lasteaiaõpetaja oleks igapäevaselt ranges rätsepakostüümis või ülikoolis õppejõud punaste nn Pipi patsidega ja erinevast paarist sukkadega? Riietus peaks olema nii aja kui eakohane ja kui kelllegi ei meeldi, on tal õigus oma arvamus välja öelda. Iseasi, kas ta sellega lange teiste põlu alla või saab endale juurde kaasmõtlejaid. Iga juhendaja/õpetaja peaks ise ennast kriitilislet hindama ja seda just sellise pilguga, et kas sellise välimusega, nagu ma olen, soovin nähe enda ees, enda koolitajat.
Mulle väga meeldib see Raili mõte: "Minu arvates peaks igal endast lugupidaval naisterahval, rääkimata õpetajatest, olema sisemine kriitikameel, mis ei lase neil ennast oma ametikohustusi täietes ebasobivalt eksponeerida."
Õpetaja peab siiski olema oma õpilastele eeskujuks. Samuti ka mina arvan, et õpetaja ei pea olema pealaest jalatallani kaetud riietusega, vaid õpetaja peaks jälgima, et ta suudab jääda eeskujuks ja varjaks elementaarsed kohad, et ei tekiks piinlikke olukordasid. Õpetaja välimus peaks olema hoolitsetud, viisakas ja ametlik. Juba õpetaja korralik väljanägemine tõstab neid õpilaste silmis kõrgemale astmele.
Riietus koolis
Riietuse probleem ei esine vaid naisõpetajate seas. Pahatihti on ka mehed kergelt laisavõitu ennast korrektselt riidesse panema. Igasugused pilakostüümid (jõuluvana nagu siin eespool oli) on täiesti "out". Meesterahvad kipuvad kandma ka T-särke, mille vastu mul midagi ei ole. Kuid kui T-särgile on kirjutatud näiteks "Save water, drink beer" või "Sex, drugs and rock`n roll" siis see on minu arust märk sellest, et õpetajat ei saa võtta tõsiselt. Igasugused kapuutsiga pusad ka ei sobi meeste, ega ka naisterahvastel tahvli ees kanda. Õpetaja riietus jäägu ikka viisakaks, et olla rohkem tõsiseltvõetav.
Riietus koolis
Õpetaja peaks olema riietatud kindlasti puhtalt ja korrektselt. Riided mis seljas on peaksid olema pestud ja ei tohiks olla väga kulunud. Üsna palju esineb seda, et vanematel õpetajal on määrdunud ja kulunud riided seljas.
Riietuse valik sõltub ka sellest mis eeskuju me tahame lastele näidata. Teksad ja T-särk näitab vast, et õpetaja on vabameelne ja ei ole kinni eelarvamustes. Loomulikult on mingi hea maitse piir, aga tänapäeva vabas ühiskonnas on see kinni õpetajas ja kooli juhtkonnas.
Minu arvates ei ole eriti viisakas aluspesu näidata, aga tänapäeva ühiskonnas on see täiesti normaalne ju. Noored käivad ringi nii, et aluspesu on väljas. See on hetkel moes ja paljud teevad seda. Kas õpetaja ei tohi, siis olla riides vastavalt hetke moele?
Õpetaja riietumisstiil
Mina nõustun nendega, kes ütlevad, et õpetaja riietus peab olema korrektne , viisakas ning puhas. Samuti ei eelda ma, et noored õpetajad peaksid kanda ainult pükse ja kurguni kinninööbitub kampsuneid. Õpetaja ise peaks teadma ja aru saama, mis sobib koolis kanda ning mis mitte. Kui õpetaja ise sellest aru ei saa, siis peaks kooli direktor või keegi teine sellekohase märkuse tegema. Samuti on mul endal kogemus sellega, et minu koolis oli üks noor naisõpetaja, kes käis koguaeg nii, et tema stringid paistsid päris palju välja. Ta ilmselgelt ise teadis seda ja nautis poiste tähelepanu , kui nad selle peale vilistama hakkasid. Siis tekib küll küsimus, et miks keegi kolleeg või direktor midagi ei öelnud, sest see kohe mitte ei sobi ühele pedagoogile niimoodi käia.
Samas õpetaja võib ka käia nö vabas stiilis koolis, et teksased ja t-särk aga need peaksid olema ikkagi puhtad, katma keha ning särk ei tohiks olla migni "ebasündsa" sõnumiga. Tänapäeval on nii palju erinevaid stiile ja me ei saa eeldada, et õpetajad nüüd kõik migni ühe stiili järgi toimiksid. Peaasi , et jälgitakse seda, et riided kataksid keha nii palju, kui peab ja et riided oleks puhtad ning korrektsed.
Lisa kommentaar