Lugesin Averonika Beekmanni artiklit http://www.postimees.ee/?id=325345 ja hakkasin mõtlema: kas lastesaates (-filmis, multikas) tohib mainida alkoholi? Üsna selge vist, et alkoholi propageerimine pole ok. Vahest ka alkoholi tarbimise näitamine mitte. Aga alkohol ja ka tubakas kui osa lapsi ümbritsevast kontekstist - kas peaks tegema nägu, et neid pole olemas? Püüdma näidata ideaalmaailma, milles me tahaksime, et lapsed elaksid (või õigemini, mida nad ise edaspidi looksid)? On see väärt siht või silmakirjalikkus?
Mulle tundus mainitud artiklis liialdusena ettepanek "Lastesaate tegijad võiksid lähtuda mõttest, et nende sihtrühm ei tea üldse, mis on õlu..."
Meelde tuleb veel Muumitrollidest Nuuskmõmmik, kes suitsetas piipu; no ja mitte nii väga laste Sõrmuste isand, kus suitsetamine on kohe eriti kõrgelt hinnatud asi ja õlu kah. Väärt raamatud ju?
Alkohol lastesaates
Foorumid:
Pipi Pikksukk: "surnukirstul viisteist meest, hõissaa ja pudel rummi". Laps ei tohi ometi ettegi kujutada, mis on rumm
Alkoholi vastu lastesaates
Kui kõrvale jätta küsimus, millist tihti negatiivset mõju teleka vaatamine lastele üldse omab ja kui palju nad seda tohiksid vaadata, siis minda arvan, et hea lastesaade on selline, mis sisaldab päiselu elemente. See, et Nuuskmõmmik piipu tõmbab, on minu arvates korras, sest ta on ju täiskasvanud mees. Asi ongi selles, et lastesaateid peaksid vanemad koos oma lastega vaatama. Esiteks selleks, et ise teada saada ja seisukohta selle kohta võtta, mida lasta oma lastel ka tulevikus vaadata ja teiseks, et lasele sellised kohad lahti seletada, millest lapsed aru ei pruugi saada. Usun, et palju parem kui ideaalmaailma näitamine on reaalse maailma näitamine, kuid ka seda tuleks teha selektiivsel kujul ja pehmendatult, et laps küll näeks ära probleemid, kuid et need oleksid pakendatud nii, et ta infost ka aru saab, a la piibu tõmbamine. Sõrmuste isandat ma muide ei soovita alaealistele üldse.
Üldiselt olen seisukohal, et alkoholi koht ei ole lastesaadetes, kui tegemist ei ole hariva eesmärgiga.
miks ei soovita Sõrmuste isandat alaealistele? ka mitte teismelistele?
Olen siinkohal täiesti nõus eelkõnelejaga, et lastesaade võib sisaldada päriselu elemente ning alkohol ja tubakas on üks osa sellest. Lapsi pole mõistlik kasvatada teki sees ja ideaalmaailmas. Ühel hetkel peavad nad nagunii reaalse eluga silmitsi seisma. Muidugi võiks lastemaailm olla pehmem ning nende jaoks mõistetavam.
Samuti ei ole telekas ja arvuti minu arvates lapsehoidjad, seega peaks laps saateid ja filme vaatama koos vanemaga, kes saab kohe tekkivatele küsimustele vastuseid anda.
Mina siiski ei ole nõus sellega, et lastesaade võiks sisaldada alkoholi või tubaka teemat, kui sellel ei ole harivat eesmärki. Lastesaated on siiski koht, kus toimub väärtuskasvatus. Lastesaadetest võetakse endale eeskujusid ning need eeskujud võivad jääda meid mõjutama kogu eluks. Alkoholi tõttu sureb maailmas massiliselt inimesi iga päev ja see (alkohol) ei ole asi, mida laste seas propageerida. Sama on ka tubakatoodetega. Lapsepõlv on siiski nautimiseks. Laps on süütu olend, kellel võiks lasta laps olla nii kaua, kui on võimalik. Täiskasvanuea karmi reaalsusega saame ju elada kogu ülejäänud elu. Lastesaatesse kuuluvad siiski teised teemad ja eeskujud, need peaksid reeglina olema ikka positiivsed.
Meelemürgid lastesaadetes
Arvan, et lastele suunatud programmides ei peaks näitama alkoholi ja tubakatooteid, kuna tihti usaldavad lapsevanemad lapsi üksinda selliseid saateid vaatama ning seetõttu vajalikku selgitustööd teha pole võimalik. Eelkõneleja mainib, et alkohol ja tubakas on osa lapsi ümbritsevast kontekstist ning kas peaks tegema nägu, et neid asju pole olemas. Esiteks leian, et alkohol ja tubakas ei peaks olema otseselt lapsi ümbritsev kontekst. Teisalt ei peaks ignoreerima meelemürkide olemasolu, kuna lapsed kuulevad neist varem või hiljem. Leian, et siinkohal on vajalik selgitustöö ning anda lapsele selgelt mõista, et valikute tegemine on nende endi kätes. Ümbritsevas keskkonnas on veelgi ohtlikke elemente, kuid igal inimesel on õigus teha valik enda otsuste suhtes. Üheltpoolt on oluline selgitustöö, kuid veel olulisem on eeskuju. Kuigi lastesaadete tegelastega võib tekkida samastamine ja seega nende käitumismallide ülevõtmine, leian, et piipu tegev nuuskmõmmik (täiskasvanuna), ei mõjuta last sellisel määral nagu tema enda vanemad eeskujuna. Suitsetavaid või alkoholi tarbivaid inimesi võib laps näha ka tänaval, kuid oluline on selle teema üle koos nendega arutleda. Üldiselt leian, et lastele suudatud programmid ei peaks meelemürkide tarbimist näitama tavapärase osana igapäevaelust.
Add new comment