AAA

näitejuhtum

Kui patsient keeldub nõusolekust

Proua Francois oli kuuekümne kolme aastane Kanada prantslanna. Ta oli umbes meeter viiskümmend pikk ja kaalus üle saja kilo. Tema haigestumist esitati günekoloogile kui stressist tingitud kusepidamatuse juhtumit. Patsiendile tehti vaagnaelundite ultraheliuuring, mille käigus avastati tsüst munasarjas. Günekoloog otsustas läbi viia emaka eemaldamise operatsiooni ning eemaldada ka mõlemad munasarjad. Operatsiooni käigus said viga kusepõis ja sigmasool. Käärsoole vigastus kujutas endast sooleseina rebendit, mis õmmeldi kinni ning patsiendile määrati antibiootikumid. Kuus päeva hiljem algasid aga patsiendil äkki alakõhus valud ning tema vererõhk langes oluliselt. See juhtus umbes kell 11 hommikul. Patsient viidi erakorralise meditsiini osakonda, kus tema vererõhk tõsteti dopamiini ja veenisisestelahuste abil taas normaalsele tasemele. Tulenevalt raskustest hingamisel ta intubeeriti ja viidi kunstlikule hingamisele. Päeva jooksul tema seisund paranes, kuid teda hoiti edasi hingamisaparaadi all, valud jätkusid ning patsiendil oli palavik 37,8°C.

Eeltoodud põhjustel tekkis taas vajadus kirurgi sekkumiseks. Kirurg vaatas patsiendi läbi kell 18.30 ning leidis, et proua Francois kannatab kõhukelmepõletiku all. Tema alakeha oli paisunud, valutundlik ja liikumatu, samuti ei olnud kuulatletav soolte tegevus. Kõige tõenäosemalt oli kõhukelmepõletiku põhjustanud käärsooleõmbluse rebenemine, seda kinnitas eelmisel päeval tehtud baariumklistiir, mille käigus leiti leke käärsoolest. Kõigest hoolimata oli patsiendi seisund stabiilne. Proua Francois oli ergas ning teadlik sellest, kus ta on, temaga sai kirjalikult suhelda. Tema kirjapandu näitas, et patsient on mõistuse juures ning võimeline kaalutlema.

Kui proua Francois sai teada, et vajab operatsiooni, keeldus ta selleks nõusolekut andmast. Isegi siis kui talle seletati otsekoheselt ja realistlikult, et ilma operatsioonita ta suure tõenäosusega sureb, keeldus ta lõikusest. Selle asemel ähvardas patsient kutsuda politsei, kui tema soove ei austata, ja nõudis enda haiglast väljakirjutamist.

Tema pere oli väga mures ning operatsiooni vajalikkust selgitati patsiendile uuesti kahe perekonnaliikme juuresolekul. Seegi kordkeeldus proua Francoistäiesti kaljukindlamalt.

Kella 20.30ks olid tema abikaasa ja neli last kogunenud erakorralise meditsiini osakonna ooteruumi ning nad kõik olid äärmiselt mures. Perekonnaliikmed soovisid anda operatsiooniks nõusolekut proua Francois’ eest. Neile seletati, et see pole võimalik, sest patsient on mõistuse juures ning, nagu näha, kompetentne. Tema vanim poeg Jacques saabus (naastes reisilt) haiglasse umbkaudu kell 21.30. Kui teda informeeriti asetleidnud sündmustest, teatas poeg, et tema ema käitub ebanormaalselt ja rõhutas, et ema ei mõista neid tagajärgi, mis kaasnevad tema keeldumisega operatsioonist. Kui kirurg ei soovinud proua Francois’d vastu tema tahtmist lõikusele viia, saatis Jacques teele ähvarduse: "Kui te ei opereeri, siis olete vastutav mu ema surma eest ja saate minust veel kuulda".

Küsimused:

  • Mida tuleks arstil antud olukorras otsustada?
  • Kas opereerida patsienti vastu tema tahtmist ja rikkudes nii patsiendi enesemääramise õigust ja täita oma arstikohust ning tagada patsiendile vajalik arstiabi?
  • Kuidas järjestaksite teie arsti-patsiendi suhte teema juures loetletud arstieetika põhimõtted? Miks?
  • Kuidas suhtuda patsiendi poja ähvardusse? Missugused on arsti võimalused end sellises olukorras kaitsta? Kuidas ta peaks otsustama? Miks?
  • Kas antud juhtumi puhul sai patsient anda informeeritud nõusoleku? Kas oleks saanud midagi teisti teha enne selle poja saabumist, kes nõudis opereerimist?
  • Millal ja milline nõusolek on kehtiv? Kes seda otsustab? Kas poeg võis ema opereerimise üle otsustada või mitte? Miks?

 

Allikas:

Thomas, E. J.; Waluchon, W. J. Well and Good. Cases in Biomedical Ethics. Revised edition. Ontario: Broadview Press, 1990, lk. 39-43

 

Vaata veel näitejuhtumeid:

Arstide väärtuste mäng

Digitaalne terviselugu

Organidoonorlus

04.02.2011 Seksuaalkurjategijate ravimine

30.10.2009 Hele Everaus. Bioeetikast biomeditsiinilise eetikani (EPL)

30.10.2009 Ants Nõmper. Õigus ja eetika – mees ja naine (EPL)

30.10.2009 Jaan Kivistik. Bioeetika ja religioon. (EPL)

13.11.2008 Lapse õigus ravist keelduda

16.01.2008 Briti arstid nõuavad varjupaigataotlejate ravi jätkamist

29.10.2007 Politsei tahab, et arstid teataksid kuulihaavadest

16.11.2007 Autism - kas aktsepteerida või ravida?