AAA

Väärtuste teemal peetud ettekanded

 

Arvamusfestival 2015

Tehisintellekti moraalne staatus ja võimekate robotite eetilised mõjud

Me elame täna maailmas, kus eksisteerib hulk kitsaid tehnisintellekte ning mis on täis erinevaid võimekaid roboteid. Selline olukord tõstatab mitmeid olulisi eetilisi küsimusi. Esiteks peaksime enda jaoks selgeks mõtlema, mis on selliste programmide ja olendite moraalne staatus. Mida inimese sarnasemad nad on, seda enam paistab, et peaksime neid ka inimestega võrdselt kohtlema. Teiseks peaksime juurdlema selle üle millised on taoliste programmide ja seadmete ühiskondlike mõjude eetilised aspektid. Kes vastutab nende tegude eest ja kui nad on milleski paremad kui inimesed, kas nad siis peaksid hakkama inimesi asendama?

Moderaator: Mats Volberg
Osalejad: Maarja Kruusmaa, Jaan-Juhan Oidermaa, Rao Pärnpuu
 

 

Õigus olla unustatud ja teiste häbistamine sotsiaalmeedias

Loe ka Tiia Kõnnussaare märkmeid arutelust "Õigus olla unustatud ja avalikkuse huvi"!

Interneti ja sotsiaalmeedia tulekuga meie igapäevaellu elame kõik kohati väga avalikku elu. Selline nähtus tõstatab paar huvitavat eetilist küsimust.
Ühelt poolt peaksime mõtlema selle üle kui suur õigus on indiviididel olla unustatud? Teine oluline aspekt selliste näidete puhul on meie endi käitumine ja reaktsioon teisi puudutava avaliku info osas. Peale sotsiaalmeedia puudutavad need juhtumid väga teravalt ka erinevaid mäluasutusi.

Moderaator: Krõõt Filippov ja Margit Sutrop
Osalejad: Priit Pirsko, Viljar Peep, Karmen Turk, Katrin Laas-Mikko, Marten Juurik

Vt ka ERR video "Õigus olla unustatud ja teiste häbistamine sotsiaalmeedias"