AAA

Biokütus viib leiva laualt

16. Oktoober 2007 - 11:46 --
Foorumid: 

Le Temps,
16.10.2007

Täna tähistatakse ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni eestvedamisel ülemaailmset toidupäeva. Olukorras, kus maailmas toodetakse iga aastaga üha rohkem vilja, käib 840 miljonit inimest täna ringi näljast koriseva kõhuga. Üheks nälja põhjustajaks on muutunud nafta alternatiivina välja arendatud biokütus.
[keskkonnaeetika]


Kuigi maailmaturgudel on nisu hind viimastel kuudel taevasse sööstnud, ei tõuse Egiptuses leiva hind praegu sentigi. Valitsus teab varasematest kogemustest hästi, et hinnatõus tooks vihase rahva peagi tänavatele. Ja selle vältimiseks otsustas riik suurendada 2007 aastal leivatootjatele makstavat toetust 800 miljoni USD võrra.

Teistes riikides pole nõnda hästi läinud. Jeemenis, Burkina Fasos, Nigeris, Nigeerias, Boliivias, Mehhikos jpt maades on leib viimastel kuudel oluliselt kallinenud. See on ettearvatult viinud tänavarahutuste ja inimohvriteni.

Abdolreza Abbassian, ÜRO Toidu- ja Põllumajandusorganisatsiooni analüütik, viitab asja seletades mitme teguri koosmõjule: toiduvilja nõudluse kasv (seda eriti Hiina ja India arvelt), pakkumise inerts, mitme suurema viljaeksportija (Austraalia, Pakistan, Süüria) tänavune halb saak. Ühe peamise põhjusena osutab ekspert siiski nn biokütusele ehk agrokütusele – põllud, kus enne kasvatati leivavilja, on nüüd januste automootorite teenistuses.

Näiteks ei ole maisi hind langenud sellele vaatamata, et 2007 aasta kogutoodang lööb kõik senised rekordid. USA, maailma suurim maisitootja, koristab tänavu 26% enam maisi kui mullu, heast saagist annavad teada ka Brasiilia, Mehhiko ja mitmed Kesk-Ameerika riigid. Aga just mainitud riikides neelavad automootorid järjest enam maisil põhinevat biokütust.

Ka ökoloogilises plaanis pole biokütused end just üheselt õigustanud. Energeetiliste Süsteemide Laboratooriumi (EPFL) juht Edgard Gnansounou tõdeb, et sageli kasutatakse agrokütuse kasvatamiseks energiamahukaid meetodeid, samuti läheb keskkonnale kalliks maksma alternatiivkütuse transport. Kõigele lisaks aitab ulatuslikum maaharimine kaasa metsade hävimisele ja järelikult ka CO2 atmosfääri paiskumisele.

Seda kõike arvestades kavatseb ÜRO toiduekspert Jean Ziegler tuleval nädalal Peaassambleele esitada jõulise ettepaneku: keelata järgmiseks viieks aastaks kõik sellised projektid, millega biokütus okupeeriks toiduvilja põllulapid.


Loe lähemalt algallikast:
L'essence verte sur le banc des accuses
Les pays pauvres se ruinent pour les denrees de base

Lisa kommentaar

Plain text

  • HTML elemendid keelatud.
  • e-posti aadressid obfuskeeritakse või (juhul kui JavaScript on lubatud) asendatakse rämpspostikindla lingiga.
  • Veebiaadressid ja e-maili aadressid muutuvad automaatselt linkideks.
  • Automaatne rea- ja lõiguvahetus