AAA

SÜNDMUSED

 

Tartu Ülikooli eetikakeskuse 8. väärtuskasvatuse konverents "Hea kool kui väärtuspõhine kool. Kuidas kujundada ettevõtlikku eluhoiakut?"

Tartu Ülikooli eetikakeskuse 8. väärtuskasvatuse konverents

Hea kool kui väärtuspõhine kool.

Kuidas kujundada ettevõtlikku eluhoiakut?

10.-11. detsembril 2015

Tartus Dorpati konverentsikeskuses

Korraldajad:

Tartu Ülikooli eetikakeskus koostöös haridusprogrammiga „Ettevõtlik kool“

Toetajad:

Haridus ja Teadusministeerium, Tartu Ülikool, SA Ida-Viru Ettevõtluskeskus ja Euroopa Regionaalarengu Fond

Konverents toimub Haridus ja Teadusministeeriumi riikliku programmi

"Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009-2013" jätkuprogrammi raames.

Konverents on osalejatele tasuta. Registreeru konverentsile: registreerumine

Milline on hea kool? Hea kool on väärtuspõhine kool, mis toetab iga õpilase individuaalset arengut ja eri osapoolte koostööd; kool, kus õpivad õnnelikud õpilased ja õpetavad õnnelikud õpetajad. Heas koolis on inimeste vahel avatud ja siirad suhted, õppimine on huvitav, kaasa haarav ja eluga seotud. Koolipere, õpilase kodu ja kogukonna vahel on vastastikku innustav koostöö. Õpetaja peab oma ülesandeks õpilast tema haridusteel suunata ja julgustada, luua tingimused õppimiseks ja toetada tema enesejuhtimise võime kujunemist. Sellises koolis on õpilne pigem partner, kellelt oodatakse oma peaga mõtlemist, vastutuse võtmist oma valikute eest, julgust, loovust ja ettevõtlikkust. Heas koolis ei karda eksida ei õpetaja ega õpilane, sest eksimusi nähakse õppimisvõimalusena.

8. väärtuskasvatuse konverents keskendub ühele olulisele hea kooli aspektile – ettevõtlikule eluhoiakule –, mille kujunemisele saavad aidata kaasa nii lasteaed, kool, ülikool kui ka ühiskond laiemalt. Ettevõtlikkust seostatakse tihti kitsalt ettevõtlusega. Mõistame seda aga pigem kui väärtushoiakut: valmisolekut mõelda uuenduslikult, unistada suurelt ja teha teoks võetud eesmärke.

Konverentsil arutleme selle üle, kas me tegelikult märkame ja väärtustame laste ja noorte  ettevõtlikkust. Kas lasteaed, kool ja ülikool kasvatavad ettevõtlikke noori? Uurime, mida arvavad tööandjad ja kuidas paistab see neile, kes aitavad viia kokku tööotsijad ja tööpakkujad. Vahetame kogemusi, milliste praktiliste meetodite abil on võimalik ettevõtliku hoiaku kujunemist õppeprotsessis toetada.

Nagu varasematelgi väärtuskasvatuse konverentsidel, tunnustame neid koole ja lasteaedu, kes osalesid "Hea kool kui väärtuspõhine kool" ja "Hea lasteaed kui väärtuspõhine lasteaed" konkursil ja anname üle karika parimale väärtuskasvatuse lasteaiale ja parimale väärtuskasvatuse koolile.

Selle aasta konverentsi korraldab TÜ eetikakeskus koos SA Ida-Viru Ettevõtluskeskusega (IVEK), mis on käivitanud haridusprogrammi “Ettevõtlik kool” ettevõtliku hoiaku kujundamiseks alates lasteaiast. Konverentsil tunnustab “Ettevõtlik kool” programmi süsteemselt rakendavaid koole ja lasteaedasid kvaliteedimärgiga.

Konverentsi ajakava

10. detsember 2015

Kuidas me saame kujundada ettevõtlikkust?

Moderaatorid: Margus Saks ja Airene Vaike Kumari

9:30-10:00 Registreerumine ja tervituskohv

10:00-10:30 Avasõnad ja tervitused, professor Margit Sutrop (Tartu Ülikooli eetikakeskuse juhataja), Irene Käosaar (Haridus- ja Teadusministeeriumi üldharidusosakonna juhataja), Pille Sööt (SA Ida-Viru Ettevõtluskeskuse juhatuse liige)

10:30-11:00 Hea kool kui väärtuspõhine kool 

„Hea kool kui väärtuspõhine kool“ ja „Hea lasteaed kui väärtuspõhine lasteaed“ kokkuvõte konkurssitöödest ja praktikatest, professor Halliki Harro-Loit

Hea kooli rajaleidja ning edendaja märkide ning Hea lasteaia rajaleidja  ja edendaja üleandmine ning konkursil osalejate tunnustamine

11:00-11:15  Lümanda Põhikool - väärtuskasvatuse kool 2014 -  kogemused ja praktika Lümanda kooli vilistlane Liis Sepp

11:15-11:30 Rannamõisa Lasteaed - väärtuskasvatuse lasteaed 2014 - kogemused ja praktika Rannamõisa lasteaia direktor Margit Toomlaid

11:30-11:45 Tiitlite „Väärtuskasvatuse kool 2015“ ning „Väärtuskasvatuse lasteaed 2015“ üleandmine

11:45-12:00 Näitemäng elust enesest, kirjutanud Tiia Kõnnussaar (TÜ eetikakeskus), lavastanud Tiia Teppo, esinevad Tartu Kivilinna Kooli õpilased

Võitjate fotografeerimine

12:00-13:00 Lõuna

13:00-14:00 „Ettevõtlikkuse kujundamine“, emeriitprofessor Paula Kyrö (Aalto Ülikool)

Milline on ühiskonna vaade ettevõtlikkusele?

Moderaatorid: Margus Saks ja Airene Vaike Kumari

14:00 – 14:30 „Kui ettevõtlik on Eesti ühiskond?”, Mervi Raudsaar (Tartu Ülikooli majandusteaduskond, ettevõtluse-ja innovatsioonikeskuse peaspetsialist)

14:30-15:00 „Millised on noorte väärtused ja kas neis leidub ettevõtlikkust?“, Jane Väli (Eesti Töötukassa Tartumaa osakonna juhataja)

15:00-15:30 „Mis neil noortel küll viga on?”, Toomas Tamsar (Tööandjate Keskliidu juht)

15:30-16:00 Kohvipaus

16:00-17:00 „Ettevõtlik hoiak õppimise kujundajana“,

Erik Puura (Tartu Ülikooli arendusprorektor)

Liisi Hansen (Eesti Kaubandus-Tööstuskoja ettevõtlikkuse valdkonna projektijuht)

Marge Täks (Tartu Ülikooli majandusteaduskond, ettevõtluse-ja innovatsioonikeskuse peaspetsialist)

17:00-18:00 Paneeldiskussioon: „Kas ettevõtlikke inimesi saab kasvatada? Kelle käes on võti ettevõtlikkuse kujundamisel?“

18:15-… Hea kooli kui väärtuspõhise kooli konkursil osalenud koolide ja lasteaedade ümarlauad

11. detsember 2015

Mida tähendab ettevõtlikkus?

Moderaator: Mari-Liis Nummert

9:00-9:15 Sissejuhatus teise päeva, professor Margit Sutrop (Tartu Ülikooli eetikakeskuse juhataja) ja Mari-Liis Nummert (Tartu Ülikooli eetikakeskuse projektijuht)

9:15-10:15 „Making entrepreneurial skills count“, Tom Ravenscroft (Enabling Entrepreneurship)

10:15-11:00 "Kelle järgi joonduda?" Märt Treier (tele- ja raadioajakirjanik)

11:00-11:30 Kohvipaus

11:30-13:00 „Ettevõtlik õppija – kuidas on see võimalik?“ 

Haridusprogramm “Ettevõtlik kool”,

Kiviõli I Keskkool ja Voka lasteaed “Naksitrallid”,

Kiviõli I Keskkooli noorte väitlus ettevõtlikkusest.

13:00-13:45 Lõuna

13:45-15:30 Töötoad: kes saab ettevõtlikkust arendada?

Lapsesõbralikuma Eesti heaks - Monika Pahla (Tartu Ülikooli eetikakeskus)

Väärtuskasvatuse meetodid - Nelli Jung (Tartu Ülikooli eetikakeskus)

Koolijuhi roll ettevõtliku hoiaku kujundamisel  – Ülle Luisk (Viljandi Riigigümnaasiumi direktor)

Ettevõtlik kool – miks ja kuidas me seda teeme? – Heidi Uustalu, Tiina Kilumets ja Maria Uuetoa (Kiviõli I Keskkool)

Ettevõtlik Lasteaed – miks ja kuidas me seda teeme? – Julie Laur, Berit Paun ja Külli Mänd (Voka lasteaed “Naksitrallid”)

Millise kuvandi ja miks on loonud meie õpetajatest meedia? - Märt Treier

15:30-16:00 Konverentsi kokkuvõte

Konverents on osalejatele tasuta. Registreeru konverentsile: registreerumine

PRAKTILINE INFO

Lisainformatsioon:

Mari-Liis Nummert, TÜ eetikakeskuse projektijuht, mari-liis [dot] nummert [ät] ut [dot] ee, tel 5192 2019

Helen Toming, TÜ eetikakeskuse projektijuht, helen [dot] toming [ät] ut [dot] ee, tel 5308 4099

Parkimine Tasku parkimismajas: konverentsi külalistel on võimalik osta päevapilet (12h) konverentsikeskusest hinnaga 3,50 eurot. Parkimise tunnihind on 0,80 eurot (esimene tund tasuta). Kui ööbite Dorpati hotellis, siis on parkimine tasuta.

Konverentsil osalemise tõendi soovist palume märku anda hiljemalt 22. detsembriks aadressil nele [dot] punnar [ät] ut [dot] ee. Konverentsil osalemise tõendi saamise eelduseks on töötoas osalemine.

Konverentsile on võimalik anda tagasisidet eetikaveebis: (link avaneb konverentsi jooksul)

Palun tagastage nimesildi ümbris pärast konverentsi lõppu registreerimislauda. Täname!

Korraldajatest:

Tartu Ülikooli eetikakeskus

Tartu Ülikooli eetikakeskus tegeleb eetika ja väärtuste teemaga nii teadus- ja õppetöö raames kui ka laiemalt, pidades silmas Eesti ühiskonda ja selle arengut. Eetikakeskus ühendab konsortsiumina Tartu Ülikooli teaduskondi, korraldades eetika-alast valdkondade ülest uurimistööd ja pakub mitmesuguseid võimalusi selleks, et haridusasutus saaks astuda esimesi samme teadliku väärtusarenduse elluviimise poole või leida toetust ja julgustust juba ettevõetud tee jätkamisel.

Lisainfo: www.eetika.ee, telefon: 737 5427, e-post: eetika [ät] eetika [dot] ee

Haridusprogramm „Ettevõtlik kool“

Haridusprogramm „Ettevõtlik kool” on alguse saanud 2006. aastal Ida-Virumaalt ning on suunatud ettevõtliku õppe integreerimisele koolisüsteemi, et tõsta hariduse kvaliteeti ja seeläbi noorte edukust elus. 

“Ettevõtliku kooli” rakendamine aitab siduda õpitut päriseluga, kus ei mängita vaid tehaksegi päris asju ja tegevusi; teha edukat koostööd lastevanemate ja partneritega; muuta õppetöö huvitavamaks; tuua sära silmadesse nii õpilastel kui õpetajatel ning panustada kohaliku kogukonna heaks, tehes midagi reaalselt ära.

Lisainfo: www.evkool.ee

 

Tartu Ülikooli eetikakeskuse ja Eesti Rahvusringhäälingu sümpoosion „Elu eriarvamuste keskel. Kuidas kujuneb kaalutlev avalikkus?“

Kutsume Teid osalema Tartu Ülikooli eetikakeskuse ja Eesti Rahvusringhäälingu  sümpoosionil „Elu eriarvamuste keskel. Kuidas kujuneb kaalutlev avalikkus?“

Sümpoosion toimub reedel, 27. novembril 2015 kell 10.00 - 17.00, Rahvusooper Estonia Talveaias (Estonia pst 4, Tallinn). 

Sümpoosioni korraldame eesmärgiga ühiselt mõelda, kuidas jõuda nn aeglase ja tasakaaluka avalikkuseni.

Eesti ühiskond põeb kaalutleva avaliku arutelukogemuse vähesust. Seda võib seostada ka meie lähiajaloo poliitilise süsteemi praktikatega, mis on tinginud nii ühtemoodi mõtlemist kui ka ühtemoodi vastandumist.

Rohkem kui rahulikku arutelu võib avalikus ruumis aga kohata kampaaniavaimus poolt või vastu olemist. Ometi tuleb meil kõigil elada kõrvuti inimestega, kes sageli mõtlevad teisiti kui me ise.

Vaba arvamuste vahetus eeldab kriitiliselt mõtlevaid kodanikke. Kuidas kujuneb kaalutlev avalikkus? Kas meedia saab kaasa aidata, et seni rääkimata lood, mille varjus hõõgub pettumus ja pahameel, saaksid läbi räägitud, et ühiskonna enesekuvand oleks klaarim? Kuidas jõuda nii kaugele, et eriarvamusi võetaks loomulikuna; et ühiskonnas valitseks kirjutamata reegel, et eriarvamused on aktsepteeritavad? Inglise keeles on selle kohta väljend „let us agree that we disagree“.

Sümpoosion on kutsete ja lõunasöögiga. Ootame osalema Eesti avalikkuses aktiivselt osalevat kodanikku, arvamusliidrit ja ajakirjanikku. Ettekannete järel toimub Maailma kohviku stiilis arutelu ja paneeldiskussioon. Päev lõpeb banketi ja suupistetega.

Sümpoosioni kava:

10.00–10.30 Kohv ja registreerumine

Konverentsi sissejuhatavad sõnavõtud:

10.30–10.45 Prof Margit Sutrop, TÜ eetikakeskuse juhataja

10.45–11.00 Ainar Ruussaar, ERR juhatuse liige

Konverentsi modereerib Egge Kulbok-Lattik (PhD), kultuuripoliitika uurija, TÜ eetikakeskuse projektijuht.

Ettekanded:

11.00–11.30 Rain Kooli, ERRi portaalide peatoimetaja: „Kuidas rääkimata lood mõjutavad meie vaimset ruumi? Kuidas kujuneb kriitiliselt mõtlev kodanik?“

11.30–12.00 Ilmar Raag, esseist, filmimees ja psühholoogilise kaitse ekspert: „Kas ja mil määral meedia peaks andma sõna kõigile eriarvamustele? Miks puhkevad ühiskonnas vaenulikkusepuhangud mõne inimrühma suhtes?“

12.00–12. 30 Prof Pille Pruulmann-Vengerfeldt, Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituut, Malmö Ülikool: „Sotsiaalmeedia võimalused ja ohud avaliku arutelukultuuri mõjutamisel.“

12.30–13.00 Prof Aleksander Pulver, Tallinna Ülikooli psühholoogia instituut: „Miks me vihkame? Evolutsiooni käigus kujunenud instinktiivne käitumine vs tsivilisatsioon. Kuidas ennetada või leevendada konflikte ühiskonnas?“

13.00–13.15 Kristiina Ehin, Tartu Ülikooli vabade kunstide professor, poetess

13.15 – 14.00  Lõunapaus

14.00–14.45 Maailmakohviku stiilis arutelud laudkondades. Palume kõigi osalejate kaasamõtlemist ja arutlemist laudkondades, keskendume järgmistele teemadele:

1. Mis on kaalutlev avalikkus? Kas see on teie meelest väärtus? Miks – või miks mitte? Kuidas jõuda tasakaaluka avalikkuseni?

2. Mil määral väljendab Eesti avalikkus eri ühiskonnaliikmete häält ja huvisid? Kas teie meelest on kõik piisavalt nähtavad ja kuuldavad?

3. Kas kaalutlev avalikkus eeldab teatud ühist arusaama põhiväärtustest, nt et diskussiooni eeldusteks on humanism, vastastikune respekt ja inimelu puutumatus? Kuivõrd kaalutlev avalikkus vajab ühist arusaama protseduurides, nt teise ärakuulamine, isiklikest rünnakutest hoidumine, tõendatud argumenteerimine vms?

14.45–15.45 Paneeldiskussioon ja ühisarutelu teemal „Elu eriarvamuste keskel. Kuidas kujuneb kaalutlev avalikkus?“, modereerib ajakirjanik Indrek Treufeldt (PhD). Osalevad Prof Halliki Harro-Loit, meediaekspert Andres Jõesaar (PhD), ettevõtja ja avaliku elu tegelane Evelin Ilves, kolumnist Ahto Lobjakas ning riigikogu liikmed Oudekki Loone (Keskerakond), Andres Anvelt (SDE), Yoko Alender (Reformierakond) ja Marko Mihkelson (IRL). 

15.50–16.00 Prof Margit Sutropi kokkuvõte

Järgneb bankett, musitseerib Estonia kontsertmeister Tarmo Eespere.

Ootame Teid sümpoosionile!